Psychoterapia skutecznie wspomaga leczenie farmakologiczne chorób psychicznych. Jest zalecana w przypadku różnych schorzeń – od depresji i lęków po ciężkie przypadki schizofrenii. Wiele osób obawia się pierwszej wizyty, zwłaszcza wtedy, kiedy problemy pojawiły się nagle i trudno odnaleźć się w nowej sytuacji. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty i czego dokładnie można się spodziewać?

Czy jest czego się obawiać?

Wbrew temu, czym często faszerują nas media – w gabinecie psychoterapeutycznym nie zostanie się obrzuconym gradem wstydliwych pytań. Terapeuta nigdy nie naciska i zawsze pozwala na podjęcie samodzielnej decyzji o tym, co dokładnie chce się powiedzieć. Wiele osób jest zaskoczonych samym wyglądem gabinetów. Najczęściej nie różnią się one niczym od zwykłego pokoju dziennego. Można rozsiąść się na miękkim fotelu lub wygodnej kanapie i poczuć jak na pogawędce ze znajomym. Tego typu klimat zdecydowanie sprzyja uzewnętrznianiu swoich problemów – nie da się ukryć, że w surowych gabinetach lekarskich zwykle czujemy się skrępowani. Z takich konsultacji można skorzystać w Poradni Psychoterapii i Diagnozy Psychologicznej Lillium.

Przebieg pierwszej wizyty

Pierwsza wizyta u specjalisty w poradni psychologicznej Lillium polega przede wszystkim na uzyskaniu niezbędnych informacji, które pozwolą ustalić, jakiego rodzaju pomocy oczekuje pacjent od terapeuty. Nie może obejść się też bez krótkiego wywiadu, który dotyczy danych osobowych, historii leczenia, przyjmowanych leków oraz ogólnej sytuacji życiowej (np. rodzinnej, zawodowej i materialnej). Zanim rozpocznie się pracę z psychoterapeutą, musi on najpierw poznać swojego rozmówcę. I choć nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania, dla psychoterapeuty każda informacja jest na wagę złota. Zatajanie prawdy i kłamstwa mogą nie tylko utrudnić terapię, ale też sprawić, że będzie ona zupełnie nieskuteczna. Zdarza się, że pacjent potrzebuje kilku, a nawet kilkunastu spotkań, aby zacząć właściwie współpracować. Szczerość to podstawa psychoterapii.

Jak się przygotować?

Tak naprawdę pierwsza wizyta nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Dobrze jest wziąć ze sobą dokument tożsamości, gdyż potrzebne będzie wypisanie danych osobowych. Jeśli pacjent leczy się u psychiatry, pomocna dla terapeuty będzie historia leczenia oraz rozpiska przyjmowanych leków. Leczenie farmakologiczne i psychoterapia w poradni psychologicznej Lillium to dwa nieodłączne elementy, które powinny się uzupełniać. W większości chorób psychicznych brak któregokolwiek z nich sprawia, że efekty leczenia są słabo widoczne i powolne.

Wielu specjalistów zaleca skorzystanie z pomocy psychoterapeuty jeszcze przed wdrożeniem środków farmakologicznych. Zdarza się, że jest to wystarczający krok, a jak powszechnie wiadomo – większość leków nie pozostaje obojętna dla organizmu.

Szeroka oferta poradni psychologicznej

Zlokalizowana w Katowicach poradnia Lillium zatrudnia specjalistów w dziedzinie psychoterapii, psychologii i seksuologii. W ramach swojej działalności eksperci zajmują się między innymi przygotowywaniem opinii psychologicznych, przeprowadzaniem badań i udzielaniem porad. W poradni można uzyskać konsultację seksuologiczną, dokonać diagnozy różnych zaburzeń i chorób, a także skorzystać z terapii dla par. Priorytetem specjalistów jest stworzenie dla pacjentów bezpiecznej przestrzeni do pracy ze swoimi problemami.