Pandemia zaskoczyła wszystkich i utrudniła normalne funkcjonowanie również na polu zdrowia psychicznego. Wiele osób zostało z dnia na dzień pozbawionych wsparcia swoich terapeutów i możliwości spotykania się co tydzień w gabinecie. Na szczęście z pomocą przychodzi dobrodziejstwo zwane Internetem. Za jego pośrednictwem można nie tylko oglądać memy z kotami, ale i dbać o dobrostan psychiczny.  

Jak wygląda konsultacja psychologiczna online?

Sesje terapeutyczne za pośrednictwem Internetu przebiegają najczęściej tak samo, jak standardowa wizyta w gabinecie psychoterapeutycznym. Wizyty trwają tyle samo co normalnie, czyli ok. 50 minut najczęściej ustalane są raz lub nawet dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeb i stanu pacjenta. Jedyną różnicą jest to, że nie musimy się ruszać z własnego domu ani stać w korkach. Dzięki temu jest znacznie większa szansa na uzyskanie pomocy wtedy, kiedy najbardziej potrzebujemy wsparcia. Terapia przez Internet pozwala oszczędzać czas i jest wygodna.

Psychoterapia online może przybierać różne formy, dzięki czemu każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie. Osoby nieśmiałe, wycofane społecznie czujące się lepiej w formie pisanej mogą wybrać konsultacje u terapeuty z użyciem czatu. Jeżeli pisanie to za mało i zależy nam na bezpośrednim kontakcie, ale krępuje nas utrzymywanie kontaktu wzrokowego idealne są rozmowy głosowe. Pełna sesja odbywa się najczęściej w formie wideo rozmowy za pośrednictwem Skype i taką też oferuje m.in. Emilia Elis-Kuźmińska, która prowadzi w Radomiu swój gabinet psychoterapeutyczny Po - lepsze jutro.

Terapia zdalna – dla kogo będzie odpowiednia?

Internetowe sesje z terapeutami za pośrednictwem Skype lub innych wideo komunikatorów nie są niczym nowym. Terapia online narodziła się w momencie największej fali emigracji, kiedy to osoby osiedlające się za granicą poszukiwały sposobu na kontynuowanie procesu leczenia. Dla tych osób terapia zdalna to często jedyna opcja na kontakt ze specjalistą, bo znalezienie odpowiedniego często graniczy z cudem. Dlatego właśnie terapia online jest tak popularna – można korzystać z dobrodziejstw psychoterapii w ojczystym języku, bez ryzyka odbijania się od drzwi gabinetów na obczyźnie.

Psychoterapia online pozwala również korzystać z pomocy specjalisty wszystkim tym osobom, które z pewnych względów nie mogą liczyć na regularność w swoim życiu. Osoby pracujące w zmiennych godzinach, często wyjeżdżających w delegacje lub właśnie przeprowadziły się do innego miasta, a chcą kontynuować leczenie u „swojego” psychoterapeuty. Wiele osób nie jest też gotowych na spotkania twarzą w twarz.

Możliwość kontynuowania terapii bez względu na miejsce zamieszkania czy stan psychiczny sprawia, ze terapia jest dużo bardziej dostępna. Wiele osób, które zastanawiały się nad konsultacją psychologiczną może w ten sposób o wiele łatwiej dotrzeć do specjalisty, który jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Przystępność tej formy psychoterapii jest zasługą również trochę niższych cen za „wizytę” u terapeuty.

Psychoterapia przez Skype - jak się przygotować?

Sesja z terapeutą w Sieci wymaga również drobnego przygotowania. W pierwszej kolejność warto zadbać o najbliższe otoczenie. Wybierzmy miejsce, w którym przez godzinę nikt nam nie będzie przeszkadzał. Dzięki temu będziemy mogli się skupić i poczujemy się bezpieczniej. Dobrze jest też wyłączyć telefon oraz wszelkie rozpraszacze w pomieszczeniu jak np. radio czy telewizor. Przede wszystkim chodzi o to, by stworzyć atmosferę sprzyjającą skupieniu