Od wielu lat toksyna botulinowa stosowana jest również w kosmetologii. Korzystają z niej gabinety świadczące usługi w zakresie dermatologii estetycznej, realizując różne zabiegi pozwalające m.in. zahamować procesy starzenia się skóry. Przede wszystkim w ten sposób można wyeliminować nieatrakcyjne dla niektórych osób zmarszczki. Do czego jeszcze wykorzystuje się toksynę botulinową w dermatologii estetycznej?

Jakie zmarszczki eliminuje się dzięki toksynie botulinowej?

Każdego dnia mięśnie twarzy są u człowieka pobudzane do pracy. Ma to związek chociażby z podstawowymi czynnościami, np. jedzeniem. Tym samym nie można uniknąć powstawania zmarszczek mimicznych. Wraz z wiekiem stają się one coraz widoczniejsze, co dla niektórych osób jest nieestetyczne. Jedną z możliwości wyeliminowania takich zmian jest zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Środek w odpowiednich, małych dawkach, aplikowany jest podskórnie w miejscach występowania zmarszczek.

W ten sposób można zahamować pojawianie się oznak starzenia skóry. Zabiegi toksyną botulinową świetnie sprawdzają się przy wygładzaniu tzw. kurzych łapek. To zmarszczki wokół oczu, których brak gwarantuje znacznie młodszy wygląd twarzy. Wspomniany preparat stosowany w dermatologii estetycznej nadaje się też do usuwania zmarszczek poprzecznych czoła oraz zmian znajdujących się w okolicy jego gładzizny. Jest to całkowicie bezpieczna metoda pozbywania się uciążliwego dla wielu osób problemu. Jak jeszcze wykorzystuje się toksynę botulinową w dermatologii estetycznej?

Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości

Nadmierne pocenie się jest kłopotliwe – nierzadko staje się źródłem stresu i braku pewności siebie. Gruczoły wydzielające zbyt duże ilości potu znajdują się przede wszystkim pod pachami, ale też na stopach czy dłoniach. W każdym z tych miejsc obfite pocenie powoduje dyskomfort, dlatego warto pozbyć się takiego problemu poprzez aplikację toksyny botulinowej. Zabiegi w tym zakresie przeprowadzane są w gabinecie dermatologii estetycznej, który prowadzi dr n. med. Małgorzata Lelit-Zaręba.

Co ciekawe, toksyna botulinowa sprawdzi się też przy leczeniu nadmiernego napięcia mięśni żwaczy. Bruksizm – bo tak określa się tę dolegliwość – jest bardzo często przyczyną uszkodzeń uzębienia. Niechcianą aktywność wspomnianych mięśni można skutecznie zahamować właśnie poprzez zastosowanie toksyny botulinowej. Jest ona zatem dość wszechstronnie wykorzystywana w dermatologii estetycznej. Ważne jest jednak aplikowanie jej w określonych dla danego przypadku, niewielkich dawkach. Z tego względu każdorazowy zabieg powinien być wykonany wyłącznie przez profesjonalistów.