Choroba przyzębia zwana jest również paradontozą, czyli bakteryjnym stanem zapalnym w jamie ustnej. Zwykle występuje na dziąsłach, wokół zębów i rozchodzi się na kości szczęki. Schorzenie przez długi czas pozostaje niezauważone, ponieważ w niezaawansowanym stadium nie odczuwamy bólu. Jednak nieleczone doprowadza do przewlekłego stanu zapalnego, a w konsekwencji do wypadania zębów. Warto kontrolować zęby w Periodentist Lek. Stom. Halina Kempa i Lek. Stom. Magdalena Kempa-Białowąs, by mu zapobiec.  

Przyczyny i objawy choroby przyzębia – paradontozy

Główną przyczyną choroby przyzębia, czyli paradontozy są: niewłaściwa higiena jamy ustnej, w wyniku czego bakterie zajmują powierzchnie dziąseł i zębów. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi i przyspieszającymi postęp choroby są m.in.: wady zgryzu, braki zębowe, nieprawidłowo wykonane wypełnienia, ciąża, dojrzewanie, menstruacja, cukrzyca, osteoporoza, niektóre leki, stres, palenie tytoniu, bruksizm, niedobory żywieniowe. Objawami choroby przyzębia są głównie krwawienia dziąseł podczas szczotkowania, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł; odsłanianie się szyjek zębowych, powstawanie szpar między zębami, nieprzyjemny zapach z ust, a w końcu utrata zębów. W przypadku pojawienia się tego rodzaju problemów konieczna jest wizyta np. w Periodentist Lek. Stom. Halina Kempa i Lek. Stom. Magdalena Kempa-Białowąs.

Periodentist Lek. Stom. Halina Kempa i Lek. Stom. Magdalena Kempa-Białowąs – leczenie zachowawcze choroby przyzębia

Paradontozę w początkowych stadiach można wyleczyć, natomiast w zaawansowanych przypadkach, stomatolog zatrzymuje proces utraty tkanek lub stara się złagodzić skutki choroby. Leczenie, np. w Periodentist Lek. Stom. Halina Kempa i Lek. Stom. Magdalena Kempa-Białowąs, wymaga podejścia kompleksowego oraz współpracy dentystów różnych specjalności mających duże doświadczenie kliniczne w wielu dziedzinach stomatologii.  Trzeba zdawać sobie sprawę, że kuracja choroby przyzębia jest długofalowa.