Zez to nie tylko problemy z widzeniem, ale także często inne zaburzenia współistniejące. Dolegliwość najczęściej diagnozuje się podczas badania okulistycznego, które wykonuje się także na wizytach Centrum Okulistyczno Zezowym Jadwigi Figoń. Często występuje w dzieciństwie i nieleczony, może pozostać już całe życie. Na czym polega zez i jakie są towarzyszące mu objawy?

Czym jest zez?

Jest to choroba polegająca na nie równoległym ustawieniu gałek ocznych. Z tego też powodu następuje zmiana kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Istnieje kilka różnych rodzajów tej choroby, którą diagnozuje się w Centrum Okulistyczno Zezowe Jadwiga Figoń. Wyróżnia się zez:

  • porażenny – charakteryzujący się tym, że ruch oka w kierunki porażonego mięśnia jest osłabiony lub wręcz niemożliwy,

  • ukryty – polegający na nierównej sile mięśnie gałek ocznych, nazywany również zezem lekkim,

  • towarzyszący – najczęściej występujący rodzaj zeza. Oko z zezem towarzyszy w ruchach oku zdrowemu, zachowując cały czas ten sam kąt względem niego.

Naturalnym skutkiem wymienionych zaburzeń jest niedowidzenie, a także brak kształtowania połączeń neuronalnych w ośrodkach wzrokowych mózgu.

Jakie są objawy zeza?

Nierównoległe ustawienia gałek ocznych najczęściej ujawnia się podczas badania okulistycznego. Czasem zez wykrywany jest także przez rodziców podczas obserwacji dziecka. Niepokojące zachowania warto skonsultować ze specjalistami w diagnostyce i leczeniu tego zaburzenia. Nieleczony zez może powodować trudności z czytaniem i pisaniem. Niedowidzenie, obniżenie ostrości wzroku to tylko jedne z konsekwencji. Z czasem może dochodzić do zakłócanie tworzenia się w mózgu obrazów tego, co widzi osoba z zezem. Konsultacja ze specjalistą w tej dziedzinie pozwoli ustalić przyczynę powstania zaburzenia, ale także najskuteczniejszą formę leczenia. Jeśli rozpocznie się ono stosunkowo wcześnie, możliwe jest całkowite wyeliminowanie zeza. Jest to bardzo ważne, gdyż pozwala uniknąć leczenia operacyjnego.