Ból, niewłaściwy odcień, krwawienie – wszystkie te problemy z dziąsłami dotykają wielu osób. To właśnie dzięki nim zęby pozostają na swoim miejscu, warto więc o nie zadbać. Okazuje się bowiem, że paradontoza to jedna z najczęstszych przyczyn problemów z jamą ustną. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę i kiedy stan naszych dziąseł wskazuje na to, że należy rozpocząć odpowiednie leczenie?

Groźna paradontoza

Problemy z dziąsłami mogą objawiać się na kilka sposobów. Najbardziej powszechnym jest uciążliwe krwawienie podczas szczotkowania zębów lub używania nici dentystycznej i pojawiający się ból. Paradontoza objawia się również poprzez zaczerwienienia i inne niepokojące przebarwienia. Warto też przyglądać się swoim zębom – jeżeli wydają się one dłuższe niż zazwyczaj, może to oznaczać cofanie się dziąseł. Rozmaite zmiany chorobowe wywołują też uczucie dyskomfortu i ból. Okazuje się, że nie można lekceważyć tych objawów – paradontoza może wpłynąć nie tylko na stan naszych zębów, ich ewentualne wypadanie, ale też na kość żuchwy i szczęki, co może prowadzić do poważnych powikłań i utraty znacznej części uzębienia. Bakterie zakażające dziąsła mogą też przedostać się w obręb serca, powodując bakteryjne zapalenie wsierdzia i zastawek. Zdrowe uzębienie jest zatem niezwykle kluczowe nie tylko w kontekście pięknego, pełnego zdrowych zębów śnieżnobiałego uśmiechu, ale i kondycji całego organizmu. W przypadku problemów z dziąsłami trzeba więc szybko reagować i udać się do stomatologa – Periodentist Lek. Stom. Halina Kempa i Lek. Stom. Magdalena Kempa-Białowąs to zespół wykwalifikowanych dentystów, którzy pomogą zwalczyć wszelkie problemy związane z paradontozą i nie tylko. W jaki sposób to zrobią?

Stomatolog pomoże          

W przypadku paradontozy warto jak najszybciej udać się pod opiekę specjalisty. Wyleczy on chore dziąsła, najpierw stosując skaling, czyli dokładne usunięcie kamienia nazębnego z naszych zębów. Po tym zabiegu stomatolog przystąpi do korekcyjnego likwidowania zbytnio poszerzonych kieszonek w dziąsłach, w które dostają się resztki pożywienia. To istotne, bowiem właśnie one powodują rozmnażanie bakterii w tym miejscu. Terapia poparta jest również zastrzykami, które wprowadzają odpowiednie leki i przyspieszają regenerację chorych dziąseł. Choć brzmi to niezbyt przyjemnie, cały zabieg nie jest specjalnie niekomfortowy. Poważniejsze leczenie, takie jak chociażby operacja w pełnym znieczuleniu, gabinet stomatologiczny wykonuje jedynie w skrajnych, najpoważniejszych przypadkach problemów z dziąsłami. Warto jednak do nich nie dopuścić i monitorować ich stan na bieżąco. W razie jakichkolwiek problemów należy bezzwłocznie udać się do dentysty, który dobierze odpowiednią terapię i wyleczy stan zapalny.