O tym, że ludzie, którzy potrafią uśmiechać się szczerze, budzą znacznie większe zaufanie, nie trzeba przekonywać nikogo. Niemniej jednak różnego rodzaju przypadłości związane zarówno ze stanem samego uzębienia, jak i jamy ustnej, przysparzają wielu kompleksów, przez co stajemy się przygnębieni i zamknięci. Doskonały przykład stanowić może tutaj kamień nazębny, z którym każdego dnia zmagać musi się wiele osób. Skąd się bierze i za pomocą jakich metod można się go skutecznie pozbyć?

Czym jest kamień nazębny?

Jeżeli mielibyśmy trzymać się wyznaczników definicyjnych, to z medycznego punktu widzenia kamień nazębny jest niczym innym, niż zmineralizowaną lub – precyzyjniej rzecz ujmując – zwapniałą płytką nazębną. Składa się on przede wszystkim z substancji zgromadzonych w ślinie, bakterii przyczyniających się do powstawania próchnicy, a także wielu innych produktów przemiany materii w tym m.in. złuszczonych komórek nabłonka oraz ze związków wapnia i fosforu. Najbardziej charakterystyczną cechą kamienia nazębnego, która znacząco odróżnia go od płytki nazębnej, jest jego twardość.

Dlatego właśnie jego usunięcie za pomocą standardowych narzędzi służących do higieny jamy ustnej takich jak nić dentystyczna, czy szczoteczka do zębów, staje się wręcz niemożliwe. W zależności od ilości i rodzaju spożywanych pokarmów i płynów kamień nazębny może uzyskać różny odcień. Oczywiście najgorszą z możliwych sytuacji jest ta, w której kamień przyjmuje barwę czarną. Jak zatem skutecznie poradzić sobie z tym problemem?

Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

Skuteczne pozbycie się kamienia nazębnego zdecydowanie uznać można za złożony i przede wszystkim wieloetapowy proces, podczas którego obecność doświadczonego specjalisty, powinna być interpretowana w kategoriach oczywistej konieczności. W absolutnie żadnym wypadku nie powinno się sugerować domowymi sposobami, które znaleźć można w internetowych „poradnikach”, gdyż podążanie za merytorycznie wątpliwymi wskazówkami, przynosi niestety rezultaty odwrotne do oczekiwanych. Wyraźnie zaznaczyć trzeba, iż kamień nazębny usuwany jest na dwa sposoby. Mowa tutaj oczywiście o piaskowaniu oraz metodach ultradźwiękowych.

Zabiegi te, z racji na konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu oraz obecności specjalisty, muszą być wykonywane w renomowanym gabinecie stomatologicznym takim jak Uśmiech. Efekty widoczne są od razu, a wnioskując z relacji pacjentów, potrafią zadowolić nawet najbardziej wymagających. O regularną kontrolę stanu swojego uzębienia powinny zadbać przede wszystkim osoby palące wyroby tytoniowe. Badania naukowa wyraźnie potwierdzają, iż substancje zawarte w dymie, mają działanie wzmacniające dla struktury gromadzącego się kamienia.