W związku ze wzrastającym zagrożeniem koronawirusem w Polsce oraz sezonem grypowym konieczne jest zachowanie środków ostrożności. Właściwa higiena pozwoli uchronić się przed zakażeniem wirusem rozprzestrzeniającym się drogą kropelkową. Umożliwi to regularne i dokładne mycie i dezynfekcja rąk. Sprawdź, jak zapobiegać zakażeniom. Jak wygląda prawidłowe czyszczenie i jaki preparat wybrać?

Wybór preparatu do dezynfekcji rąk – na co zwrócić szczególnie uwagę?

Dokonując wyboru płynu do dezynfekcji rąk, należy się kierować przede wszystkim jego składem. Ponieważ jego podstawę stanowi alkohol, nie powinien zawierać dodatkowych konserwantów czy cechować się szczególnym (lub sztucznym) zapachem. Najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem będzie ekologiczny żel do dezynfekcji rąk. Dobrze jest dokupić do niego nawilżający krem, który zapobiegnie przesuszeniu skóry.

Zawarty w preparacie do dezynfekcji alkohol (etylowy bądź benzylowy) odpowiada za działanie antyseptyczne i działa jak substancja konserwująca. Ma właściwości odkażające i niszczące drobnoustroje. Najlepiej zrezygnować ze środków, w których składzie znajduje się wywołujący alergie triclosan. Dla dzieci wskazane są preparaty przebadane dermatologicznie i składające się tylko z naturalnych składników. Należy raczej zrezygnować ze środków, które zawierają dodatkowo zapachy czy olejki eteryczne. Można je znaleźć w drogeriach, aptekach oraz specjalistycznych sklepach internetowych.

Instrukcja mycia i dezynfekcji rąk

Mycie środkami do dezynfekcji rąk już przez 15 sekund pozwala na uniknięcie zarażeniem się wirusami, bakteriami, drożdżami czy prątkami gruźlicy. Kolejne 15 sekund umożliwia zapobiegnięcie zakażeniem wirusami  – w tym HBV czy HCV, jak również eliminację patogenów. Instrukcja mycia rąk: W przypadku używania mydła i wody, czynność powinna trwać od 40 do 60 sekund. Po zwilżeniu dłoni należy nałożyć mydło – w kostce lub płynie, a następnie pocierać dłonie. Pamiętaj o zewnętrznych częściach, przestrzeniach między palcami i paznokciach. Następnie trzyj kolejno kciuki i palce, a potem spłucz wodą. Wytrzyj ręce ręcznikiem na przykład papierowym. Uwaga: Zakręć kran z jego pomocą i wyrzuć zużyty papier. Dopiero wtedy będziesz mieć pewność, że Twoje dłonie są czyste!

Higieniczne mycie, czyli dezynfekcja rąk z kolei trwa około 20-30 sekund. Używa się do niego preparatu na bazie alkoholu. Procedura polega na aplikowaniu środka myjącego na zagłębienie wewnętrznej strony suchej dłoni. Kolejnym krokiem jest rozcieranie go przed około 30 sekund. Czynności należy powtarzać około 5 razy. Ważne, aby dłonie były wilgotne. Następnie pociera się przez około 5 sekund wewnętrzne strony dłoni. Potem zaleca się potrzeć wewnętrzną część jednej dłoni o grzbiet drugiej – i powtarza czynność na odwrót. Kolejnym etapem jest pocieranie wewnętrznej części ręki z palcami, które są splecione. Przez taki sam czas pociera się zewnętrzną część – przy złączonych palcach – o wewnętrzną stronę drugiej. Potem pociera się (ruchem obrotowym) kciuki oraz zagłębienia dłoni (ruchem okrężnym).

Dlaczego dbanie na co dzień o higienę jest takie ważne?

Częste, prawidłowe i dokładne mycie rąk powinno być naturalną czynnością bez względu na wiek czy wykonywany zawód. Jest szczególnie zalecany w przypadku kontaktu z placówkami zdrowia, przychodniami czy szpitalami, krwią lub odchodami oraz użytkowania z prywatnej lub publicznej toalety. Również po dotknięciu surowego mięsa i zwierząt oraz po wyrzuceniu śmieci konieczne jest umycie rąk. Przy przeziębieniu lub grypie, zarówno osoby chore, jak i przebywające w pobliżu, powinny nie zapominać o higienicznym myciu rąk. Ochroni to przed rozprzestrzenianiem się zarazków i chorób przenoszonych drogą kropelkową. Warto zatem poświęcić czas na wybór środka czystości i podjęcia odpowiednich działań.

Źródła: Dezynfekcja24, Ole.pl