Środki dezynfekujące to często konieczność. Zapobiegają rozwojowi infekcji, wirusów czy zarazków. Często są konieczne w zawodach wymagających kontaktu z klientem czy pacjentami. Umożliwiają odkażanie różnego rodzaju powierzchni i pozostawiają je czyste i odpowiednie do użytku. Jak je wobec tego stosować? Jakie preparaty sprawdzą się w łazience, a jakie do odkażania ran?

Dezynfekcja ran i rąk

Specjalistyczne środki antyseptyczne są pomocne w odkażaniu ran, oparzeń, skaleczeń czy dezynfekcji rąk. Płyn do dezynfekcji rąk jest także zalecany do zastosowania po kontakcie z chorym lub przed odwiedzeniem sali w szpitalu. Używa się go również w salonach fryzjerskich czy studiach tatuażu. Płyny do dezynfekcji narzędzi kosmetycznych to podstawowy środek pracy profesjonalnych kosmetyczek. Preparaty te zabijają bakterie i działają grzybobójczo. Dodatkowo oczyszczają i zapobiegają rozwojowi zarazków czy wirusów. Łagodzą podrażnienia i zmniejszają oparzenia. Służą do odkażania ran czy usuwania grzybic skóry. Można je kupić w sklepach w formie nawilżających chusteczek, płynów czy aerozolów. W ich składzie znajdują się często takie substancje jak np. alkohol lub octenidyna. Triklosan o odpowiednim stężeniu np. używa się do sterylizacji narzędzi.

Płyny do dezynfekcji powierzchni

Preparaty do dezynfekcji znajdują zastosowanie na powierzchniach i pomieszczeniach użytku domowego. Szczególnie kuchnia wymaga systematycznej dezynfekcji. Płyn dezynfekujący przyda się do regularnego czyszczenia powierzchni przeznaczonych do spożywania posiłków np. blatów czy stołów. Najlepiej wybrać do tego spray o działaniu antybakteryjnym. Po spryskaniu wystarczy tylko przetrzeć blat lub drewnianą powierzchnię szmatką. Nie można zapomnieć o wnętrzu kuchennych szafek czy lodówki. Płyn do odkażania dobrze jest zastosować na deskę do krojenia. Rada: Namocz zmywak w roztworze octu. W przypadku zlewozmywaka trzeba uważać na wilgoć odpowiedzialną za pojawienie się bakterii. W szczególności powinno się dbać o cykliczne czyszczenie, dezynfekowanie i odświeżanie kosza na śmieci.

Łazienka to równie ważne pomieszczenie, o które trzeba dbać. Toaleta i kran powinny być dezynfekowane. Zapobiegnie się w ten sposób rozwojowi bakterii. Środki do dezynfekcji należy poza tym stosować na części, które są często dotykane np. klamki czy podajniki papieru toaletowego. Do czyszczenia pralki przydadzą się specjalistyczne preparaty lub naturalne sposoby np. soda oczyszczona, ocet czy kwasek cytrynowy. Oprócz tego warto wyczyścić uszczelki i pojemniki. Wanna, prysznic czy inne miejsca narażone na wilgoć powinny być odkażane.

Inne środki dezynfekujące

Dokonując wyboru preparatów odkażających, należy się stosować do pewnych podstawowych zasad. Ponieważ działają tylko na powierzchniach, na których były aplikowane, w trakcie ich używania nie należy pomijać żadnych miejsc. Dlatego też specjaliści takie przedmioty jak np. węże moczą całkowicie w rozworach. Aby ułatwić sobie czyszczenie, najlepiej wszelkie zanieczyszczenia usunąć jeszcze przed odkażaniem. Najlepiej użyć do tego wody.

Stosując specjalistyczne preparaty, należy kierować się nie tylko instrukcjami zamieszczonymi na opakowaniu, ale także terminem ważności i czasu działania. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że wszelkiego rodzaju zarazki nie będą już szkodzić. Duże znaczenie ma odpowiednie stężenie. Dzielą się na roztwory i koncentraty, które wymagają dodatkowego rozcieńczenia. Właściwe odmierzenie dawki zapobiegnie zniszczeniu powierzchni i materiałów. Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności, gdyż łatwo o oparzenie w przypadku rozlania. Środki odkażające i dezynfekujące o działaniu antybakteryjnym pozwalają zachować czystość w domu, biurze czy na innej powierzchni. Ponieważ zbyt częste stosowanie może być niebezpieczne dla zdrowia, warto skorzystać z pomocy specjalisty dysponującego preparatami i ochronną odzieżą.