Choroba Alzheimera to schorzenie z grupy chorób neurodegeneracyjnych, czyli związanych ze zwyrodnieniem układu nerwowego. Prowadzi do otępienia, a jej przyczyny nie są do końca znane. Najczęściej problem ten dotyka osób starszych, po 65 roku życia, dlatego wiązany jest wiekiem i wynikającym z niego spadkiem sprawności umysłowej. Jak przebiega choroba Alzheimera i jak pomóc chorej na nią osobie – o tym piszemy w poniższym artykule.

Rozpoznanie i przebieg choroby

Medycyna nie jest w stanie wskazać dokładnych przyczyn choroby Alzheimera, wyróżnia się pewne czynniki, które pozwalają określić, czy dana osoba znajduje się w grupie ryzyka. Obejmują one:

  • starszy wiek;
  • płeć żeńską;
  • cukrzycę;
  • wystąpienie choroby w rodzinie;
  • mutacje genów.

Choroba Alzheimera powoduje zwyrodnienie komórek mózgu odpowiedzialnych za pamięć i orientację, a problemy z tym związane jedynie pogłębiają się w miarę upływu choroby. Pierwsze objawy to właśnie niewielkie zaniki pamięci, których rozmiary z czasem rosną. Pojawiają się również zaburzenia związane z orientacją w czasie i przestrzeni – pytania o datę i godzinę, gubienie drogi również w okolicy własnego domu. Symptomom tym towarzyszą częste zmiany nastroju, niechęć do podejmowania jakichkolwiek aktywności oraz apatia. W chorobie Alzheimera wyróżnić możemy trzy etapy, które różnią się od siebie stopniem nasilenia i zakresem występujących objawów; otępienie łagodne, o średnim nasileniu oraz zaawansowane.

Diagnostyka oraz leczenie choroby Alzheimera przeprowadzane są przez lekarza neurologa takiego jak doktor Stanisław Piekarewicz. Pewne rozpoznanie dać mogą jedynie tak silne objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie seniora. Sygnałem ostrzegawczym powinny być dla bliskich problemy z pamięcią podczas wykonywania znanych czynności oraz związane z przyswajaniem informacji. Do postawienia diagnozy wykorzystywane są badania przesiewowe, w tym krótka skala oceny stanu psychicznego i test zegara. Pomocne są tu także badania neuropsychologiczne. Inne choroby mogą natomiast wykluczyć tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny głowy.

Leczenie i opieka nad chorym

Ze względu na brak pewności w zakresie przyczyn prowadzących do wystąpienia choroby, również utrudnione jest leczenie Alzheimera. Niemożliwe jest leczenie przyczynowe, natomiast objawowe pozwala spowolnić rozwój otępienia, nie pozwala natomiast odwrócić zmian wywołanych przez chorobę. Pacjentowi podawane są preparaty zwiększające stężenie acetylocholiny w organizmie poprzez hamowanie produkcji enzymu, który ją rozkłada. Przyjmowane są również środki zatrzymujące działanie kwasu glutaminowego, które jest w chorobie nadmierne.

Wiele w procesie leczenia zależy jednak od bliskich pacjenta oraz zastosowania kuracji niefarmakologicznej. Może ona obejmować na przykład umieszczenie jasnych i czytelnych oznaczeń w poszczególnych miejscach domu czy odpowiednie oświetlenie pomieszczeń, by wspomagać orientację w nocy. Opieka nad chorym nad Alzheimera wymaga wiele cierpliwości i zaangażowania ze strony bliskich, często też konieczna jest pomoc wykwalifikowanych osób, opiekunek lub pielęgniarek. Choroba ta ma charakter postępujący pomimo wprowadzenia leków i w końcowej fazie prowadzi do upośledzenia i niepełnosprawności, co całkowicie uzależnia pacjenta od innych.