Defibrylacja elektryczna to zabieg medyczny, który stosowany jest podczas reanimacji. Polega on na wykorzystaniu prądu stałego o określonej energii poprzez przyłożenie do klatki piersiowej pacjenta specjalistycznego urządzenia, jakim jest defibrylator. Defibrylacja może być również wykonana poprzez bezpośrednie oddziaływanie na serce pacjenta. Jej głównym celem jest przywrócenie prawidłowego rytmu mięśnia sercowego. Jakie rodzaje defibrylatorów dostępne są w sklepach medycznych?

Defibrylacja a kardiowersja- jaka jest różnica?

Jak już wspomniano- defibrylacja jest zabiegiem, który ma na celu przywrócenie prawidłowej akcji serca. Zarówno w przy defibrylacji, jak i w kardiowersji oddziałuje się na mięsień sercowy pacjenta przy pomocy energii elektrycznej. Zabiegi te nie są jednak stosowane zamiennie. Jak informuje specjalista ze sklepu medycznego Klastmed- po zastosowaniu defibrylatora komórki mięśnia sercowego jednocześnie zatrzymują się, by następnie podjąć działanie, co sprawia, że całe serce zaczyna pracować w fizjologicznym tempie. Kardiowersja zaś jest planowanym zabiegiem kardiologicznym, który przeprowadzany jest w przypadku migotania przedsionków oraz częstoskurczu komorowego i nadkomorowego. Przed wykonaniem kardiowersji, niezbędne jest przeprowadzenie EKG.

Defibrylacja- zabieg ratujący życie

Defibrylację stosuje się najczęściej w nagłych przypadkach, kiedy praca serca pacjenta została zatrzymana lub mocno zaburzona. Do stanów, które wymagają bezzwłocznej interwencji medycznej należą migotanie komór i częstoskurcz komorowy bez tętna. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku mięsień sercowy nie kurczy się, przez co nie jest w stanie pompować krwi, mimo że wszystkie jego komórki działają.

Rodzaje defibrylatorów

Defibrylatory zewnętrzne dostępne są w miejscach publicznych takich jak metro, galerie handlowe czy lotniska. W razie nagłej potrzeby mogą być użyte przez każdą osobę, nie trzeba posiadać w tym celu specjalistycznego przeszkolenia medycznego. Urządzenie wydaje polecenia głosowe, co pozwala na skuteczne przeprowadzenie akcji ratunkowej. W szpitalach i karetkach znajdują się defibrylatory stacjonarne. Wyposażone są one w metalowe łyżki, które specjalista przykłada do klatki piersiowej pacjenta. Sprzęt tego rodzaju posiada także monitor, który obrazuje rodzaj arytmii. Automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED) w3yposażone są w elektrody przeznaczone do jednorazowego użytku. Urządzenie dokonuje analizy kondycji mięśnia sercowego i na jej podstawie decyduje czy konieczna jest defibrylacja czy też należy podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową. Kiedy AED stwierdzi, że należy wykonać defibrylację, ostrzega osoby postronne o tym, że działanie tego typu zostanie podjęte, a następnie kontynuuje je do momentu, aż serce poszkodowanego zacznie pracować prawidłowo.