Najczęstszymi chorobami układu krążenia jest miażdżyca, zakrzepica oraz zawał serca. Choroby te rozwijają się na skutek złej diety, małej aktywności fizycznej, oraz jako konsekwencja innych schorzeń. Istotnym czynnikiem są również predyspozycje genetyczne. Dowiedz się, czym charakteryzują się wymienione choroby, jak je rozpoznać, oraz gdzie i do kogo należy się z nimi udać. 

Miażdżyca i zakrzepica

Miażdżyca to przewlekły stan zapalny obejmujący aortę, tętnice szyjne, kończyn dolnych, nerkowe lub wieńcowe. Między nabłonkiem, a warstwą mięśniową naczynia gromadzi się pozakomórkowy cholesterol, wraz z makrofagami i lipoproteinami – co jest widoczne w postaci pasm tłuszczowych. Z czasem do pasm dołącza jeszcze blaszka miażdżycowa, która z kolei odpowiada za zwężenie naczyń krwionośnych. Blaszka jest wyrazem cały czas postępującego stanu zapalnego, który prowadzi do miażdżycowego stwardnienia tętnic, czego symptomem jest zmniejszenie elastyczności tętnic, zwężenie ich światła. Niestety, proces miażdżycowy cały czas postępuje prowadząc do choroby wieńcowej, zawału mięśnia sercowego, czy rozwinięcia miażdżycy kończyn dolnych, czy miażdżycy żył. Leczenie miażdżycy może się opierać na środkach farmakologicznych, niefarmakologicznych, lub za pomocą zabiegów i operacji.  Zakrzepica z kolei rozwija się na skutek nadmiernego krzepnięcia krwi, co prowadzi do powstania zakrzepów wewnątrz naczyń krwionośnych. Niebezpieczne dla zdrowia jest oderwanie się zakrzepu od ściany żyły, co grozi zatorem. 

Badanie diagnostyczne dopplera

W celu diagnostycznym warto udać się na badanie dopplerowskie do chirurga naczyniowego  Zbigniewa Markiela. Na czym ono polega? To usg dopplerowskie, które zrewolucjonizowało współczesne metody leczenia żył. Usg wykorzystuje znane zjawisko dopplera, które pozwala na zobrazowanie układów żylnych , jak i tętniczych z możliwością oceny sposobu ich funkcjonowania. Co istotne, jest to bardzo szczegółowe usg, które pozwala na określenie stopnia patologii w zakresie działania wyżej wymienionych układów. Badanie dopplerowskie pozwala na ocenę przepływu krwi w dużych tętnicach oraz w żyłach. Wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie rozwoju miażdżycy w naczyniach krwionośnych, rozwijające się żylaki, tętniaki, czy inne niepokojące zjawiska związane z układem krwionośnym. Jeżeli coś nas niepokoi w związku z naszym zdrowiem, warto wykonać omówione badanie, aby można było szybko zareagować z adekwatnym leczeniem, bądź wykluczyć chorobę. Zwłaszcza, że badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne.