Intensywność życia we współczesnym świecie z pewnością nie pomaga w utrzymaniu zdrowia psychicznego w należytej kondycji. Stres wywołany presją społeczeństwa, niestabilność finansowa, ciągła pogoń za realizacją celów czy kłopoty rodzinne potrafią złamać najtwardszego człowieka. Nie dziwi zatem fakt, że depresja postrzegana jest obecnie w kategoriach choroby cywilizacyjnej. Jakie jej objawy powinny zatem zwrócić uwagę każdego z nas?

Jak rozpoznać depresję?

Badania przeprowadzone przez Międzynarodową Organizację Zdrowia są absolutnie zatrważające, ponieważ jasno udowadniają, że w najbliższych latach z depresją o różnym stopniu nasilenia zmierzy się około 30% ludności świata. Często kluczem do poradzenia sobie z tą chorobą jest wczesne wykrycie jej objawów. Jakich konkretnie? Przebieg schorzenia często zaczyna się od nagłej zmiany nastroju. Oczywiście zły humor jest rzeczą absolutnie naturalną, choć jeżeli utrzymuje się on dłużej niż 2 tygodnie, to sytuacją taką należy uznać za niebezpieczną.

Postępujący z czasem rozwój depresji doprowadza u pacjenta do całkowitej utraty zainteresowań, a wykonywane wcześniej i sprawiające radość czynności, kompletnie tracą swoją wartość. U chorych pojawia się również apatia, uczucie stałego zmęczenia, brak apetytu oraz niesamowicie uciążliwe problemy z zasypianiem. Za wyraźne symptomy specjaliści uznają również częste występowanie uczuć smutku oraz płaczliwości. Wszystkie wymienione objawy wymagają natychmiastowej konsultacji z doświadczonym psychologiem. Dlaczego?

Czym grozi lekceważenie objawów?

Stan mentalny społeczeństwa związany z postrzeganiem depresji jako poważnej choroby uległ poważnym zmianom stosunkowo niedawno. Wcześniej przypadłość ta stanowiła obiekt mało wysublimowanych żartów i drwin. Cierpiące na nią osoby odsuwane były na margines, co tylko potęgowało absolutnie destrukcyjną siłę uderzenia w psychikę. Na całe szczęście depresja nie jest już powodem do wstydu. Skala zjawiska musiała w końcu sprawić, iż nawet najwięksi sceptycy zdali sobie sprawę z ogromnego zagrożenia. W tym miejscu trzeba zatem wyraźnie podkreślić, że objawów tej strasznej choroby bagatelizować po prostu nie wolno.

Najlepszym tego dowodem jest fakt, że nieleczona depresja w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. Dlatego też, jeżeli komuś uda się dostrzec wyraźną zmianę zarówno swojego zachowania, jak i postrzegania rzeczywistości, natychmiast należy udać się do Gabinetu Psychologicznego takiego jak ten prowadzony przez mgr Ewelinę Bluszcz. To bardzo ważne, ponieważ uzyskanie szybkiej pomocy skutecznie zapobiega rozwojowi objawów. Pacjenci zawsze mogą liczyć na pełne zrozumienie sytuacji, szeroko zakrojone wsparcie oraz wskazanie drogi dalszego postępowania.