Ze względu na czynniki społeczne czy psychologiczne okazjonalne sięganie po alkohol może przekształcić się w szkodliwy nawyk. Uzależnienie od trunków nisko- czy też wysokoprocentowych jest tak samo niebezpieczne i wymaga podjęcia leczenia. Pierwsze objawy choroby często są niezauważalne lub bagatelizowane. Należy jednak pamiętać, że alkoholizm to problem złożony o charakterze przewlekłym oraz rozwojowym.

Rodzaje uzależnienia od alkoholu

W powszechnym rozumieniu alkoholizm to po prostu choroba związana z częstym sięganiem po alkohol i brakiem kontroli nad jego spożywanymi ilościami. W uproszczeniu oczywiście takie definiowanie nie jest błędem, jednak istnieje więcej niż jeden typ uzależnienia od takich substancji. Rozróżnienie, które w stosuje się najczęściej przy diagnozowaniu problemu, dzieli schorzenie na alkoholizm:

    • Alfa – picie alkoholu ma na celu wyłącznie zapomnienie o problemach, odprężenie, osiągnięcie wewnętrznego spokoju. Występuje najczęściej u osób o niskiej odporności na stres;
    • Beta – łączy się z powikłaniami fizycznymi, na przykład marskością wątroby, uszkodzeniem trzustki. Nadmierne spożywanie alkoholu wynika z norm środowiskowych, obyczajów oraz sytuacji społecznej;
    • Gamma – choroba rozpoczyna się od uzależnienia psychicznego i stopniowo przekształca się w fizyczne. Początkowa kontrola nad spożywaniem trunków z czasem zanika, a wraz z rozwojem zwiększa się tolerancja na ilość wypitego alkoholu;
    • Delta – choć osoba jest w stanie kontrolować ilość wypitego alkoholu, to nie może powstrzymać się od picia. Z reguły charakteryzuje się regularnym piciem niskoprocentowych trunków. Ich odstawienie wiąże się z wystąpieniem zespołu abstynencyjnego;
    • Epsilon – to tak zwane ciągi, które polegają na powstrzymywaniu się od picia przez długi czasu, bez chęci spożycia alkoholu, aby następnie upijać się z dużą intensywnością.

    Bez względu na to, z którym rodzajem uzależnienia od alkoholu zmaga się osoba, warto w przypadku każdego zdecydować się na terapię odwykową, na przykład w Ośrodku Terapii Uzależnień "Trzeźwość". Lepiej nie czekać aż choroba przybierze zaawansowaną formę, choć pierwsze objawy mogą być niezauważalne. Podświadome szukanie okazji do picia, zwiększanie ilości spożywanego alkoholu, popijanie w ukryciu, trudna do przezwyciężenia chęć sięgnięcia po niego – to tylko niektóre z symptomów, świadczących o tym, że osoba potrzebuje specjalistycznej pomocy w radzeniu sobie z narastającym stopniowo problemem.

    Sposoby leczenia alkoholizmu

    Walka z uzależnieniem to długa oraz czasochłonna droga, wymagająca dużego samozaparcia ze strony osoby chorej. Schorzenie bowiem ma charakter przewlekły i nawet po kilku latach abstynencji wypicie małej lampki wina może sprawić, że cały włożony w odwyk wysiłek zostanie zmarnowany. Należy pamiętać, że mechanizmy alkoholizmu w dużej mierze mają podłoże w naszej psychice. Przepracowuje się je wraz z psychoterapeutą, jednak pozostawiają one trwały ślad.

    Istnieje kilka sposobów na leczenie alkoholizmu, które dobiera się w zależności od typu uzależnienia, a także stopnia jego zaawansowania. Pierwszy etap zawsze polega na detoksykacji, czyli popularnym detoksie. Polega na usunięciu nagromadzonych toksyn z organizmu, a to ma na celu przerwanie ciągu alkoholowego i złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego. Podstawą w drugiej fazie jest zaś psychoterapia indywidualna lub grupowa w ramach spotkań AA – Anonimowych Alkoholików. Niekiedy, w uzasadnionych przypadkach, wsparcie dla niej stanowi również farmakoterapia. Po zakończeniu leczenia, osoby biorą udział w sesjach weekendowych, które mają zapobiec nawrotom choroby.