Ortopedia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny. Lekarz ten diagnozuje i leczy choroby układu kostnego, stawy, urazy, złamania kości oraz mięśnie i więzadła, umożliwiające ruch. Specjalista zajmuje się również leczeniem wad postawy, zwyrodnień, uszkodzeń nerwów, nowotworów oraz chorób metabolicznych. Ortopeda jest lekarzem także od kontuzji narządu ruchu.

Czym zajmuje się lekarz ortopeda?

Ortopeda nazywany jest lekarzem od mięśni i kości. Leczy układ kostny, stawy, urazy, złamania, mięśnie i więzadła, które umożliwiają ruch. Ortopedia jest szeroką dziedziną i zajmuje się również leczeniem wad postawy, zwyrodnień, uszkodzeń nerwów, schorzeń metabolicznych, kontuzji oraz nowotworów. Specjaliści Ci są także traumatologami, czyli zajmują się chirurgią urazową, jeśli jest konieczność. Lekarze mają szeroką wiedzę na temat anatomii, fizjologii ruchu, patofizjologii oraz biomechaniki. Ortopedia to specjalizacja, która wymaga bardzo szerokiej wiedzy dotyczącej anatomii człowieka oraz fizjologii ruchu. Dawniej ortopedzi zajmowali się przede wszystkim leczeniem wad postawy u dzieci, z czasem ich kompetencje zostały rozszerzone, więc leczą także osoby dorosłe. Ortopedzi są również traumatologami, więc nie tylko diagnozują, leczą, ale i wykonują operacje i zabiegi, w przypadku zwichnięć, złamań oraz skręceń.

Z jakimi chorobami udajemy się do ortopedy?

Ortopedia jest lekarzem od kontuzji, urazów, a także uszkodzeń układu mięśniowo-stawowo-kostnego. Gabinet Ortopedyczny Marek Hawranek diagnozuje i leczy złamania oraz choroby takie jak: zwichnięcia, skręcenia kończyn oraz urazów; wady wrodzone i nabyte; dyskopatie, przepuklina dyskowa; zmiany zwyrodnieniowe i przeciążeniowe; schorzenia nowotworowe kości oraz choroby: Olliera, Scheuermanna, Dupuytrena, Kienbocka, bioder, zapalenia kości i stawów, choroby nowotworowe kości. Jeśli mamy problem z urazem, powinniśmy jak najszybciej udać się do ortopedy. Kiedy odczuwamy ból w mięśniach, pojawił się stan zapalny, mamy obrzęk, naderwaliśmy ścięgno, z pewnością pomoże nam w tym wypadku ortopeda. Chcąc zapisać się do specjalisty, potrzebujemy skierowanie od lekarza rodzinnego. Czas oczekiwania na wizytę bywa niekiedy bardzo długi, więc w razie nagłej potrzeby, lekarz na skierowaniu powinien zaznaczyć „pilne”, lub zrobić odpowiednią notatkę.

Jak wygląda wizyta u ortopedy?

Ortopeda zaczyna badanie od szczegółowego wywiadu. Jeśli mamy zdjęcie RTG., wyniki badań, powinniśmy je zabrać ze sobą. Nie mając nic poza skierowaniem, lekarz zleci wykonanie zdjęcia RTG., USG, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Jeśli mamy uraz, kontuzję, zwichnięcie, złamanie, obrzęk, niepokojące chrzęsty w czasie wykonywania ruchu, lekarz musi znaleźć przyczynę lub ustalić dokładne miejsce dolegliwości. Po zdiagnozowaniu problemu ortopeda przystępuje do leczenia farmakologicznego, unieruchomienia uszkodzonej kończyny. Zaleca fizjoterapię i rehabilitację, a niekiedy operację chirurgiczną. Wszystko zależy od problemu, z jakim przyszliśmy. Ważna jest odpowiednia diagnoza, gdyż to od niej zależy zalecone leczenie. Lekarz może zlecić także zabiegi m.in. masaże, prądy, ćwiczenia, elektroterapię.