Wiele osób chciałoby uzyskać śnieżnobiały uśmiech i jest to jak najbardziej możliwe za pomocą zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Proces ten jednak niekiedy bywa długotrwały, ale uzyskane efekty zadowalają niemal wszystkich pacjentów. W gabinecie dentystycznym łączy się często różne metody z zakresu ortodoncji czy protetyki. Poznaj bliżej specyfikę tej dziedziny leczenia uzębienia.

Jaki jest cel stomatologii estetycznej?

W tej dziedzinie stomatologii mieści się kilka specjalizacji, takich jak między innymi ortodoncja, protetyka, jak również leczenie zachowawcze. Wszystko po to, aby pacjent mógł cieszyć się olśniewającym i nieskazitelnie białym uśmiechem. Pełne oraz zdrowe uzębienie to klucz do poczucia pewności siebie. Wiele osób wciąż jedynie marzy o takim efekcie, tymczasem przy obecnym rozwoju stomatologii oraz innowacyjnym metodom, jest on na wyciągnięcie ręki, między innymi w White Dental Clinic w Warszawie. Lekarz najpierw dokonuje badania uzębienia, na podstawie czego może zaproponować pacjentowi konkretne rozwiązania. Choć proces w wielu przypadkach może składać się z kilku etapów, to rezultaty z pewnością są warte współpracy oraz cierpliwości.

Co można poprawić w uzębieniu?

Jeden z popularniejszych zabiegów, z którego korzysta wiele osób, stanowi wybielanie zębów. To może odbywać się na dwa sposoby: metodą nakładkową bądź z wykorzystaniem specjalnej lampy wybielającej światłem UV. Pierwsza polega na stworzeniu wspomnianych nakładek na podstawie odcisku szczęki. Są one przeznaczone do wprowadzania żelu wybielającego, a następnie noszenia ich przez określony czas w ciągu dnia bądź w nocy. Drugą z kolei przeprowadza się w całości w gabinecie stomatologicznym. Wcześniej jednak koniecznie należy wykonać skalling – usuwanie kamienia nazębnego – oraz piaskowanie. Pozwolą one usunąć wszelki osad przy dziąsłach, jak i na całej płytce zęba. Niekiedy także przyczyniają się do zniwelowania widoczności drobnych przebarwień.

Druga grupa zabiegów w ramach stomatologii estetycznej umożliwia korektę kształtu koron, jak również wyeliminowania wad zgryzu. Uzupełnienie ubytków odbywa się za pomocą zakładania koron ceramicznych w postaci implantów, mostów lub osłon. Rodzaj uzupełnienia dobiera się indywidualnie do ich wielkości. Taki zabieg jest istotny nie tylko ze względu na estetykę, ale również zdrowie pacjenta, ponieważ braki w uzębieniu mogą prowadzić między innymi do chorób dziąseł. Nieco prostszą metodę stanowi zastosowanie licówek, jednak te sprawdzają się w przypadku częściowo ułamanych, trwale przebarwionych zębów bądź tych o niepożądanym kształcie. Z kolei w leczeniu wad zgryzu wykorzystuje się aparaty ruchome lub stałe. Prostowanie uzębienia to proces długotrwały, który wymaga zaangażowania oraz ścisłego przestrzegania zasad higieny jamy ustnej ze strony pacjenta.