Pomimo że zęby są najbardziej wytrzymałymi kośćmi w ludzkim organizmie, mogą one z łatwością ulec osłabieniu poprzez choroby oraz niewłaściwą higienę. Często problemy z jamą ustną są spowodowane również genetyką i dziedziczeniem. Jeżeli dolegliwość wymaga leczenia operacyjnego, mamy do czynienia z tak zwaną chirurgią stomatologiczną. Czym dokładnie jest ta dziedzina i jakie zabiegi dentystyczne możemy do niej zaliczyć?

Ekstrakcja zębów

Ekstrakcja zębów jest bardzo często przeprowadzanym zabiegiem w gabinecie dentystycznym. Jednak nie każdy pacjent rozumie, czym jest tego typu leczenie. Ekstrakcja to inaczej wyrywanie zębów. Dotyczy ona zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Jest to czynność, którą przeprowadza się w ostateczności, kiedy inne metody leczenia zawiodły. Wykonuje się ją najczęściej w przypadku poważnej infekcji, chorób przyzębia lub gdy ząb powoduje wadę zgryzu. Pamiętajmy, że zęba może usunąć tylko i wyłącznie chirurg stomatologiczny lub dentysta, ponieważ jest to zabieg, którego niewłaściwe wykonanie niesie ze sobą poważne powikłania. Zazwyczaj ekstrakcja odbywa się przy znieczuleniu miejscowym dla większego komfortu pacjenta.

Nacinanie i drenaż ropni

Ropnie mogą występować również w jamie ustnej i są one zazwyczaj wynikiem stanu zapalnego wywołanego przez wirusy bądź bakterie. Ropy należy pozbyć się jak najszybciej z jamy ustnej, ponieważ może ona dostać się do krwiobiegu, co stanowi realne zagrożenie zdrowia i życia pacjenta. Podczas wizyty w gabinecie dentysta oczyszcza obszar wokół stanu zapalnego, a następnie nacina miejsce i wykonuje drenaż, by ją uwolnić. O obecności ropnia może świadczyć nie tylko stan zapalny, ale także obrzęk, pulsujący ból oraz nieprzyjemny smak w ustach.

Chirurgia stomatologiczna na najwyższym poziomie

Do zadań chirurgii stomatologicznej zaliczamy również inne czynności operacyjne w jamie ustnej. Jak jednak radzi Halina Kruk-Koźmińska prowadząca gabinet stomatologiczny, wszystkie zabiegi, które znacznie ingerują w nią, wymagają posiadania dużej wiedzy oraz doświadczenia z zakresu chirurgii. Jeżeli bowiem operacja nie pozostanie właściwie przeprowadzona, może ona spowodować trwały uszczerbek i doprowadzić do poważnych powikłań. Warto jednak mieć na uwadze, że dużo zależy również od podejścia samego pacjenta. Po wykonanym zabiegu musi on odpowiednio zadbać o rekonwalescencję i postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza.