Wizyta u stomatologa nie musi wcale kojarzyć się z bólem. Odpowiednio częste kontrole i właściwa higiena jamy ustnej pozwalają zapobiec większości chorób i problemów z zębami. W gabinecie stomatologicznym też możemy wykonać różnego rodzaju zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Poniżej znajdziecie omówienie najpopularniejszych z nich oraz porady, kiedy warto z nich korzystać.

Instruktaż i przegląd

W gabinecie stomatologicznym możemy dowiedzieć się przede wszystkim tego, jak powinniśmy dbać o nasze zęby. Istnieją oczywiście pewne ogólne zasady, których przestrzegać musimy wszyscy, jednak każdy z nas ma nieco inne potrzeby. Dentyści, tacy jak z gabinetu stomatologicznego prowadzonego przez Martę i Mikołaja Brzóskowskich, doradzą nam, jakie preparaty będą w naszej sytuacji najlepsze.

Instruktaż higieny jamy ustnej stanowi podstawę profilaktyki chorób zębów, ale równie ważne są regularne przeglądy stomatologiczne. Pozwalają one na bieżąco kontrolować stan uzębienia i w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości, takie jak próchnica czy też źle ułożony ząb mądrości.

Lakowanie i lakierowanie

Głównym celem lakowania zębów jest zapobieganie próchnicy. Zabieg ten polega na pokryciu powierzchni zębów lakiem, który uniemożliwia odkładanie się płytki nazębnej w bruzdach, a jednocześnie pozwala na dokładniejsze czyszczenie zębów podczas codziennej higieny jamy ustnej. Lakowanie zębów przeprowadzane jest u dzieci i dlatego warto przeprowadzić ten zabieg zaraz po pojawieniu się stałych zębów trzonowych. Kolejne lakowanie należy wykonywać w miarę pojawiania się kolejnych zębów stałych.

Podobny cel ma lakierowanie zębów, w którym wykorzystuje się specjalny lakier fluorowy. Stanowi ono rodzaj fluoryzacji, jednej z najpopularniejszych metod zapobiegania próchnicy. Lakierowanie polega na dostarczeniu zębom fluoru i w przeciwieństwie do lakowania może być wykonywane również u dorosłych. Największe efekty przynosi po wcześniejszym wykonaniu przez stomatologa czyszczenia w formie skalingu i piaskowania.

Piaskowanie zębów

W zakres profilaktyki stomatologicznej wchodzi również piaskowanie zębów. To zabieg, którego celem jest usunięcie uciążliwego brudu i przebarwień powstających na skutek tworzenia się płytki nazębnej. Powstaje ona z resztek niezjedzonych pokarmów oraz w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Przybiera postać nieestetycznego, brązowego osadu.

Zabieg piaskowania powinny wykonywać regularnie – mniej więcej co trzy miesiące – osoby, które palą papierosy czy też piją duże ilości herbaty i kawy. Jest on natomiast niewskazany osobom z zapaleniem dziąseł, stanem zapalnym jamy ustnej lub mających problemy z płucami.