Cichy złodziej widzenia – tak nazywana jest jaskra. To choroba, która nieodwracalnie uszkadza wzrok i może nawet doprowadzić do całkowitej jego utraty. Powolny rozwój jaskry oraz jej mało zauważalny przebieg powoduje, że osoba na nią cierpiąca przyzwyczaja się do problemów z widzeniem. Okulista, który rozpozna jaskrę dobiera odpowiednią do jej rodzaju i stopnia zaawansowania metodę leczenia. W niektórych przypadkach mogą wystarczyć krople do oczu, ale często niezbędny jest zabieg laserem albo operacja.

Występują dwa rodzaje jaskry. Jaskra z szerokim (otwartym) kątem przesączenia, która rozwija się bezboleśnie i bezobjawowo przez wiele lat, do całkowitego zniszczenia nerwu wzrokowego. Jaskra wąskiego lub ostrego (zamkniętego) kąta przesączenia występuje rzadziej, a u chorego mogą wystąpić bóle głowy oraz oka, a obraz może być rozmyty i zamglony. Każdy z tych rodzajów jaskry przebiega nieco inaczej, ale obydwa prowadzą do ubytku w polu widzenia oraz uszkodzenia nerwu wzrokowego. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza okulisty, np. w Centrum Okulistycznym Alba Rosa, który poprzez przeprowadzone badania może w porę zdiagnozować chorobę. Jaskrę można leczyć na kilka sposobów. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Farmakologiczne leczenie jaskry

W leczeniu jaskry z szerokim kątem przesączenia  podaje się leki ogólnoustrojowe, których zadaniem jest obniżenie ciśnienia wewnątrz oka. Z kolei jaskra z wąskim kątem przesączenia wymaga podania leków hipotensyjnych. Są to krople ograniczające produkcję cieczy wodnistej oraz ułatwiają jej odpływ z oka. Dzięki temu ciśnienie wewnątrzgałkowe można obniżyć nawet o 30% i zmniejszyć o połowę ryzyko nawrotu nadciśnienia w oku. Tego typu terapia ma charakter przewlekły i jest stosowana w obydwu gałkach ocznych jednocześnie. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych efektów, wówczas konieczna jest operacja.

Metody operacyjnego leczenia  jaskry

Istnieje kilka metod leczenia operacyjnego jaskry. Jedną z nich jest sklerektomia głęboka, która ułatwia odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej. Dzięki temu, że nie jest tu otwierana przednia komora oka, zabieg ten jest bardzo bezpieczny, a powikłania pooperacyjne występują bardzo rzadko. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu jest jaskra przewlekła wąskiego kąta oraz jaskra z pierwotnym zamknięciem kąta. Kolejną metodą jest wiskokalalostomia. Polega na usunięciu jednej ze ścian kanału Schlemma (miejsca odpływu cieczy wodnistej z oka), otwarciu jego światła i utworzeniu przejścia do zbiornika śródtwardówkowego w celu podaniu wiskoelastyku, czyli substancji, która ma utrzymać warunki anatomiczne w oku oraz utrzymać jego przednią komorę. Najnowocześniejsza jest natomiast metoda Ex-press. Polega na wszczepieniu implantu drenującego pod spojówkę, co obniża ciśnienie w oku i ułatwia odpływ płynu wewnątrzgałkowego.

Leczenie jaskry laserem

Jedną z metod leczenia jaskry jest irydotomia laserem YAG. To rozwiązanie stosowane u pacjentów, którzy nie mogą być z jakiś przyczyn operowani. Zabieg ten najczęściej jest wykorzystywany w leczeniu jaskry przewlekłej wąskiego kąta, ale również jako profilaktyka jaskry wąskiego kąta w drugim oku. Istnieją takie przypadki, gdy lekarz zaleca użycie lasera u pacjentów, u których nastąpił ostry atak jaskry z wąskim kątem. Laserem YAG przeprowadza się także zabieg witreolizy oraz kapsulotomii. Poza tym lekarz może zastosować także fotokoagulację przedarcia i odwarstwienia siatkówki, czy fotokoagulację zmian degeneracyjnych siatkówki oraz naczyniówki.