Problem alkoholizmu oraz konsekwencji, jakie ze sobą niesie, jest coraz szerzej opisany w literaturze fachowej. Psychologowie badają szereg zjawisk, które zachodzą w psychice nie tylko osoby dotkniętej nałogiem, ale również jego najbliższych. Nie bez powodu stosuje się wyrażenie, jak człowiek współuzależniony. Szczególnie podatne na zranienia emocjonalne są dzieci, które w przyszłości będą musiały uporać się ze swoją traumą.

Kim jest osoba DDA?

Bardzo dużo wyjaśnia rozwinięcie tego skrótu. DDA to dorosłe dziecko alkoholika. Określa się w ten sposób ludzi, którzy wychowywali się w niekorzystnym, a nawet szkodliwym środowisku, gdzie przynajmniej jedno z rodziców miało problemy alkoholowe. Schematy życia rodzinne, jak też podstawowe potrzeby, często nie tylko emocjonalne, ale fizyczne w wyniku tego były zaniedbane. Dlatego w dorosłym życiu osoby DDA przejawiają szereg trudności, jeśli chodzi o funkcjonowanie w społeczeństwie, czy tworzenie zdrowych relacji.

Dlatego w wielu przypadkach potrzebna staje się psychoterapia. Małgorzata Oleśkowicz-Popiel to specjalista w tej dziedzinie, który pracuje z osobami o różnego rodzaju problemach oraz zaburzeniach. Cechuje ją cierpliwość, wyrozumiałość, jak również ogromny profesjonalizm.

DDA w dorosłym życiu

Brak zaspokojenia potrzeb w okresie dziecięcym, zaburzenie wzorców w połączeniu z ciągłym poczucie zagrożenia sprawiają, że osoby, które już opuściły dom rodzinny, w dalszym ciągu pozostają w nim mentalnie i żyją zdarzeniami z przeszłości. Dlatego gabinet psychologiczny to przestrzeń, w której w stopniowym procesie pracy nad schematami, emocjami, podejściem do własnej osoby, któremu często towarzyszy niska pewność siebie oraz ogromna samokrytyka, umożliwia zmianę w obszarze reakcji i zachowań, jak również sposobu myślenia. To natomiast pozwala na polepszenie jakości swojego życia, rozwój samoświadomości, jak też zrobienie kroku naprzód i rozliczenie się ze zdarzeniami i uczuciami z przeszłości.