Związki te są wytwarzane z konopi indyjskich, a zdania na ich temat są podzielone w zależności od kraju i kultury. Występują pod wieloma postaciami, a najbardziej powszechne to susz przeznaczony do palenia lub haszysz, który może stanowić również dodatek do żywności, wywołując takie same objawy. Czy kanabinole są silnie uzależniającym narkotykiem, czy może zwyczajną używką?

Demonizacja czy słuszna krytyka?

W niektórych kulturach palenie marihuany jest głęboko zakorzenione, a kraje te nie zakazują sprzedaży czy też zażywania tych substancji. Z tego powodu wiele osób uważa, że kanabinole są całkowicie bezpiecznymi używkami, porównywanymi do alkoholu lub papierosów. Niestety, mają one wiele niebezpiecznych właściwości, o których warto wiedzieć. I choć sporadyczne palenie marihuany początkowo nie daje po sobie znać w postaci niepokojących objawów, wiele osób trafia do ośrodka leczenia uzależnień, gdyż narkotyk ten spowodował znaczne spustoszenie w ich organizmie.

 

Kanabinole może nie należą do najniebezpieczniejszych substancji psychoaktywnych, lecz mimo wszystko nie są obojętne dla zdrowia. Skutki zażywania bardzo często uwydatniają się po kilku lub kilkunastu latach, kiedy może okazać się już za późno na przywrócenie właściwej kondycji naszego mózgu. THC, czyli substancja odpowiadająca za specyficzne samopoczucie po zapaleniu marihuany, rozpuszcza się w tłuszczach. Bardzo długo utrzymuje się w organizmie i można ją wykryć nawet ponad 4 tygodnie od ostatniego zażycia!

Odczucia po zażyciu marihuany lub haszyszu

Siła działania zależy od ilości zażytej substancji. Objawy można podzielić na cztery fazy, które występują w różnym natężeniu, w zależności od osoby oraz odmiany konopi. Pierwsza to etap euforii, która może być połączona z wielomównością. Następnie pojawia się nadwrażliwość zmysłów, co jest szczególnie niebezpieczne, gdyż u wrażliwych osób mogą występować ataki paniki. Kolejna faza to ekstatyczna, a ostania – czwarta – senności. Marihuana jest z pozoru łagodnym narkotykiem, dlatego stanowi tak duże niebezpieczeństwo, w szczególności dla podatnej na wpływy młodzieży.


Negatywne skutki zażywania marihuany:

  • nowotwory dróg oddechowych;
  • zwiększone łaknienie;
  • napięcie, niepokój oraz lęki;
  • zagubienie i podatność na sugestie;
  • zaburzenia pamięci, koncentracji i koordynacji;
  • bóle i zawroty głowy;
  • przekrwienie gałek ocznych;
  • wysuszone śluzówki, w szczególności suchość pod powiekami;
  • wysokie ciśnienie krwi i przyśpieszone tętno.

Jeśli podejrzewasz u siebie uzależnienie od marihuany lub ktoś w Twoim bliskim otoczeniu może zażywać znaczne jej ilości, warto zwrócić się o pomoc do ośrodka leczenia uzależnień. Ośrodek Trzeźwość mieści się w Starej Łomży Nad Rzeką i jest do dyspozycji każdego pacjenta.