Jeśli zaniedbamy swoje uzębienie i nie będziemy go odpowiednio leczyć, prędzej czy później dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. W takiej sytuacji ząb może zostać uratowany dzięki endodoncji, czyli kanałowemu leczeniu zęba. Warto walczyć o każdy ząb i nie decydować się na wyrywanie, jeśli to nie jest konieczne. Wielu osobom leczenie kanałowe kojarzy się z wielkim bólem, ale aktualnie zabieg ten przebiega niemal bezboleśnie.

Kiedy należy zdecydować się na leczenie kanałowe zęba?

Najważniejsze w zachowaniu dobrego zdrowia uzębienia jest codzienne mycie zębów oraz regularne wizyty u dentysty. Pozwoli to nam utrzymać zdrowe zęby, a w przypadku pojawienia się problemów umożliwia szybką reakcję. Niestety kiedy nasze uzębienie jest już stałe, to często w przypadku wystąpienia poważnego schorzenia zęba jedyną opcją wydaję wyrwanie. W przypadku poważnych problemów z uzębieniem takich jak:

  • głębokie ubytki próchnicowe,
  • zapalenie lub martwica miazgi zęba,
  • urazy mechaniczne zęba,
  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych,

pomóc może leczenie kanałowe - czyli  podstawowa metoda leczenia endodontycznego. Jest to najlepsza odpowiedź na różnego rodzaju choroby miazgi zęba i  tkanek okołowierzchołkowych. W leczeniu endodonntycznym zębów bardzo ważne jest rozpoznanie stomatologiczne, ponieważ wczesne wykrycie chorób zębów pozwoli na mniej skomplikowane zabiegi i lepsze leczenie.

Leczenie endodontyczne

W przypadku, gdy nasze zęby wymagają interwencji endodontycznej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego. Podstawowy zabieg endodontyczny, czyli leczenie kanałowe, jest zabiegiem bardzo inwazyjnym i błędnie wykonany może przysporzyć pacjentowi ogromnego bólu i doprowadzić do straty zęba. Dlatego zawsze należy korzystać z usług wyspecjalizowanych gabinetów posiadających odpowiednie wyposażenie, takich jak specjalistyczny gabinet stomatologiczny Lidii Nazdrowicz-Ruteckiej. Leczenie kanałowe wykonywane za pomocą nowoczesnych narzędzi przez doświadczonego dentystę może być niemal bezbolesne.

Cały zabieg polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, a następnie na zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu odpowiednim materiałem. Cały proces leczenia endodentycznego powinien obywać się pod kontrolą radiologiczną. Prawidłowo wykonane leczenie kanałowe kończy się ostatecznym rozwiązaniem problemów z zębem.

Wady i zalety leczenia endodontycznego

Kanałowe leczenie zębów wiąże się z dużą ingerencją w strukturę zęba. Nieprawidłowo prowadzone leczenie zęba może być bardzo bolesne i długotrwałe, a jego efekty mogą być opłakane dla zdrowia naszych zębów. Po źle przeprowadzonym leczeniu kanałowym mogą wystąpić różnego rodzaju powikłania m.in. przebicie kanału zęba czy zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, które mogą doprowadzić do konieczności wyrwania zęba. Większości powikłań możemy uniknąć, korzystając z usług gabinetów specjalizujących się w endodoncji.

Największą zaletą leczenia zębów metodą endodontyczną jest możliwość uratowania nawet bardzo zniszczonego zęba. Leczenie kanałowe w wielu przypadkach prowadzi do całkowitego uratowania chorego zęba. Doświadczeni stomatolodzy dysponujący odpowiednim sprzętem dokładnie wypełnią kanały i komorę zęba w taki sposób, aby nie wnikały do nich bakterie i nie wystąpił ponownie stan zapalny.

Leczenie kanałowe zębów nie jest już jak dawniej zabiegiem wiążącym się z odczuwaniem przez pacjenta nieznośnego bólu. Niedogodności związane z leczeniem zostały zredukowane do minimum, ale należy pamiętać, że leczenie kanałowe może przeprowadzić tylko dobry lekarz medycyny stomatologicznej.