Od dłuższego czasu towarzyszy Ci nieprzyjemny, rwący ból zęba? A może masz problem z nadwrażliwością na zimne i gorące potrawy i napoje? W takich sytuacjach koniecznie udaj się do lekarza stomatologa, który zbada ząb i przeprowadzi badanie. Być może konieczne będzie leczenie kanałowe, którego nie należy odwlekać! Z naszego artykułu dowiesz się, na czym ono polega!

Leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne?

Leczenie endodontyczne przeprowadza się w sytuacji nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Najczęściej powodem takiego stanu jest zaniedbanie lub nieprawidłowo leczona próchnica. Zdarza się, że wykonuje się je także po poważnym urazie zęba.

Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu leczeniu kanałowemu zęba możemy uniknąć konieczności jego usunięcia! Co więcej, zapobiegnie ono dalszemu uszkodzeniu zęba i pogłębianiu się stanu zapalnego.

Zanim lekarz stomatolog podejmie decyzję o leczeniu endodontycznym, niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Tylko w ten sposób dentysta może ocenić stopień zaawansowania choroby i sprawdzić położenie zęba. 

Jakie objawy wskazują na zapalenie miazgi zęba?

Jednym z pierwszych objawów, jakie towarzyszą początkowej fazie zapalenia miazgi, jest nadwrażliwość na zimne i słodkie napoje. Z czasem pojawia się uciążliwy ból zęba, nieprzyjemny zapach z ust, jak i podwyższona temperatura! Dlatego też warto jak najszybciej udać się do prywatnego gabinetu stomatologicznego, na przykład Centrum Stomatologicznego Jarosław Nieścior! Im mniej rozwinięty stan zapalny, tym większa szansa na jego całkowite wyleczenie.

Konsekwencje nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego

Przed wyborem specjalisty od leczenia kanałowego, dokładnie sprawdź jego kompetencje i doświadczenie. Pozwoli to uniknąć poważnych konsekwencji, w postaci:

  • przedostania się bakterii do tkanek okołowierzchołkowych,
  • złamania naruszonej korony zęba,
  • powstania ropnia.

Niektórzy błędnie myślą, że antybiotyk jest konieczny w trakcie każdego leczenia kanałowego, jednak tak naprawdę stosowany jest tylko w niektórych przypadkach!