Prawidłowy rozwój dziecka jest kluczowy dla jego późniejszego funkcjonowania, a jedną z jego najistotniejszych kwestii stanowi prawidłowa wymowa. Problemy pojawiające się w tej materii mogą w przyszłości skutkować wieloma, trudnymi sytuacjami np. w szkole czy też w życiu codziennym, dlatego tak bardzo istotne jest udanie się w odpowiednim czasie do logopedy. Przedstawiamy sytuacje sygnalizujące o konieczności wizyty u tego rodzaju specjalisty.

Wizyty u logopedy w poszczególnych fazach rozwoju dziecka

Tak naprawdę nie powinniśmy zwlekać z zabraniem dziecka do logopedy, ponieważ każdy nawet najdrobniejszy sygnał może świadczyć o poważnym problemie, który objawi się w późniejszym stadium rozwojowym. Zatem pierwszą wizytę kontrolną u logopedy należy zaplanować już we wczesnej fazie jego rozwoju naszej pociechy, czyli mniej więcej w okresie do 12 miesiąca życia, kiedy to dziecko zaczyna konkretniej reagować na różnego rodzaju zewnętrzne bodźce takie jak wypowiadane przez nas słowa czy dźwięki (poprzez na przykład odwrócenie głowy w kierunku pochodzenia danego odgłosu czy reagowanie gaworzeniem lub uśmiechem bądź próbą wypowiedzenia prostych słów). W przypadku, gdy zauważymy, że maluch ma z tym problem, wówczas warto zwrócić się do logopedy w celu uzyskania porady dotyczącej ćwiczeń mowy.

Do wyspecjalizowanego logopedy działającego między innymi w Przychodni dla Rodziny Galus z Kielc należy udać się z dzieckiem w okresie pomiędzy 2 a 3 rokiem życia, jeśli zauważymy u niego problem z wypowiadaniem stosunkowo prostych zdań lub dość częstymi próbami ssania kciuka bądź też rękawa od ubranek. W kontekście problemów logopedycznych, małych pacjentów w późniejszym stadiach rozwojowych, to są one związane głównie z niewypowiadaniem głosek, wsuwaniem języka między zęby w trakcie artykulacji oraz sporymi kłopotami z konstruowaniem złożonych wypowiedzi. Oczywiście, tego typu problemów jest zdecydowanie więcej, jednakże wszystkie one są związane głównie ze słuchem bądź też aparatem mowy oraz koniecznością rozpoczęcia odpowiedniej terapii. Dodajmy też, iż wizyty u logopedy nie powinny unikać również dzieci z autyzmem i podobnymi zaburzeniami.

Dlaczego wizyta z dzieckiem u logopedy jest tak ważna?

Zgodnie z tym, o czym wspomnieliśmy we wcześniejszej części naszego artykułu, najistotniejszą sprawą dotyczącą regularnych wizyt u logopedy w przypadku pojawienia się u naszego dziecka jakichkolwiek problemów z wymową bądź też braku reakcji słuchowo-ruchowych jest wdrożenie odpowiednich ćwiczeń lub też terapii mającej istotny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka w dalszych etapach jego życia. Szybka diagnoza problemów logopedycznych pozwoli również dziecku na ułatwienie kontaktów z rówieśnikami. Warto też zauważyć, iż dzięki ćwiczeniom oraz terapii wdrożonej przez logopedę nasze dziecko nie będzie miało większych problemów z nauką w szkole.