Dbanie o zęby to kompleksowe zadanie, które często mimo najszczerszych chęci czasem skazane jest na niepowodzenie. Problemy z zębami przekładają się na niższy komfort codziennego życia, ale również wpływają na cały organizm, więc nie warto ich bagatelizować. Co zrobić jednak, kiedy problem stał się na tyle poważny, że dentysta rozkłada ręce? Niezbędna będzie wizyta u chirurga stomatologicznego!

Kiedy zwykły dentysta nie wystarczy…

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się wszelkimi zabiegami chirurgicznymi w obrębie jamy ustnej. Ta dziedzina stomatologii leży na granicy z chirurgią i często jest niezbędnym elementem leczenia wielu innych dolegliwości w rejonie twarzo-czaszkowym. Chirurgia stomatologiczna to przede wszystkim:

  • usuwanie zębów, w tym „ósemek”,
  • resekcja wierzchołków korzeni zębowych,
  • hemisekcja zębów z kilkoma korzeniami
  • plastyka wyrostka zębodołowego,
  • plastyka tkanek miękkich (wędzidełko, dziąsła),
  • podnoszenie dna zatoki szczękowej,
  • wstawianie implantów.

Historia tej dziedziny stomatologii jest stosunkowo młoda i sięga ledwie drugiej połowy XIX wieku. Jej powstanie to efekt rozwoju medycyny jako takiej oraz poszerzenia wiedzy na temat nowoczesnych metod leczenia zębów, a także pojawienia się nowych narzędzi ułatwiających pewne zadania. Konsultacje z chirurgiem stomatologicznym są niezbędne przed planowanym leczeniem o rozległym charakterze np. ortodontycznym czy też protetycznym.

Chirurg stomatolog – z czym się do niego zgłosić

Chirurga stomatologii odwiedzają najczęściej pacjenci, którzy mają poważniejszy problem z zębami, które nie mogą być rozwiązane w pierwszym lepszym gabinecie dentystycznym. Najczęściej wiąże się to z ekstrakcją zębów już uszkodzonych i niemożliwych do uratowania, jak i tych wskazanych do usunięcia ze względów zdrowotnych, ortodontycznych, a także profilaktycznych. Kiedy musimy wyrwać ząb warto zwrócić się do doświadczonego chirurga stomatologa jak lek. Mariusz Kaczmarek, który umiejętnie i sprawnie przeprowadzi proces ekstrakcji, w tym problematycznych „ósemek”.

Wszczepienie implantu zęba również leży w zakresie chirurgii stomatologicznej, co często musi być skojarzone z innymi zabiegami pozwalającymi ów implant wstawić. Zdarza się, że stan jamy ustnej pacjenta uniemożliwia zaimplementowanie nowego zęba, więc trzeba przeprowadzić zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej lub przeczepić tkankę kostną, aby odbudować miejsce, z którego został usunięty poprzedni ząb.

Do chirurga stomatologicznego zgłaszają się również pacjenci, którzy mają problem z zębem po leczeniu kanałowym. Zdarza się, że w obrębie korzenia wystąpi powikłanie, a w efekcie stan zapalny – konieczna jest wtedy resekcja wierzchołka korzenia zęba. Zabieg ten pomaga wyleczyć stan zapalny i w wielu przypadkach ratuje ząb przed wyrwaniem. Chirurg stomatologiczny poradzi sobie również z leczeniem różnorakich powikłań w obrębie jamy ustnej np. ropni, które muszą być dokładnie oczyszczone oraz potraktowane konkretnymi lekami, którymi może operować jedynie chirurg. W zależności od doświadczenia i kompetencji wybranego stomatologa można wykonać również jeszcze wiele innych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej, a nawet twarzowo-szczękowej.

Chirurgia stomatologiczna – dlaczego warto?

Wizyta w gabinecie stomatologa zajmującego się chirurgią stomatologiczną może wzbudzać strach, jednak warto pomyśleć sobie, dlaczego w ogóle decydujemy się na takie leczenie. Zaniedbania w tej kwestii i zwlekanie działa jedynie na naszą niekorzyść, więc nie warto czekać „do ostatniej chwili”. Może się okazać, że leczenie stanie się dużo trudniejsze z racji pogłębienia problemu. Problemy z zębami przekładają się na stan całego organizmu! Leczenie chirurgiczne niesie ze sobą, więc o wiele więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać, dlatego też trzeba przełamać lęk dla własnego dobra. Dodatkowym plusem wizyty u stomatologa-chirurga, że poznamy stan naszego uzębienia naprawdę kompleksowo, gdyż zostaną wykonane zdjęcia RTG, a także wszelkie niezbędne badania.