Jedną ze składowych pierścienia chłonnego gardła jest migdałek gardłowy. Przerost migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdałka) najczęściej obserwuje się u dzieci w wieku przedszkolnym. Jego powiększenie powinno zostać skonsultowane ze specjalistą. Czym jest trzeci migdał oraz kiedy zatem mamy do czynienia z przerostem? Dlaczego dochodzi do takiej sytuacji? Zapraszamy do lektury!

Czym jest trzeci migdał?

Można powiedzieć, że trzeci migdał to pewnego rodzaju strażnik, którego zadaniem jest ochrona naszego organizmu przed infekcjami. Znajduje się w obrębie jamy nosowo-gardłowej i wraz z migdałkami podniebiennymi, migdałkiem językowym, migdałkami trąbkowymi i pasmami bocznymi oraz grudkami chłonnymi tworzy tzw. pierścień gardłowy Waldeyera. Trzeci migdał zaczyna się rozwijać tuż po narodzinach i osiąga swą maksymalną wielkość, gdy dziecko jest w wieku 3-6 lat. W tym czasie bowiem układ chłonny bardzo intensywnie pracuje, a maluch zaczyna mieć kontakt z coraz większą ilością zarazków. Po 7 roku życia migdał gardłowy zmniejsza się i zaczyna zanikać

Gdy jego rozmiary są niewielkie, wówczas jego obecność jest pozytywna. Natomiast gdy jest zbyt duży, może być przyczyną wielu problemów. Dlatego w tej sytuacji konieczne może okazać się badanie trzeciego migdałka u dziecka.

Przyczyny i objawy przerostu migdałka

Migdałki zbudowane są z tkanki limfatycznej, w której dochodzi do zwalczania rozpoczynających się infekcji. Ich długotrwała stymulacja może zatem prowadzić do ich przerostu oraz obrzęku. Najczęstszą przyczyną przerostu migdałków są infekcje górnych dróg oddechowych. Ważnymi czynnikami są również alergiczny nieżyt nota, refluks żołądkowo-przełykowy czy narażenie na dym tytoniowy.

Jak objawia się zatem zwiększenie rozmiarów trzeciego migdałka? Najczęściej zaobserwować można m.in.: przewlekły wyciek wydzieliny z nosa, oddychanie przez otwarte usta, chrapanie u dziecka, bezdechy, wady zgryzu, upośledzenie drożności nosa czy zaburzenia wymowy.

Leczenie

Tak jak już wspomnieliśmy, podejrzenie przerostu migdałków to oczywiście konieczność wizyty u lekarza laryngologa, np. Beaty Bocheńskiej, która jest właścicielką gabinetu laryngologicznego w Radzyniu Podlaskim. Elementarnym badaniem oceniającym migdałek gardłowy jest badanie endoskopowe jamy nosowo-gardłowej. Metoda ta jest najdokładniejszą i nie pozostawia wątpliwości, z jakim stanem mamy do czynienia.

Gdy przerośnięty migdał wyraźnie zaburza drożność nosa oraz powoduje stałe oddychanie przez usta czy zapalenie uszu, wówczas niezbędne może się okazać operacyjne usunięcie migdałka gardłowego.