Wypadki chodzą po ludziach, więc w najmniej oczekiwanym momencie może okazać się, że będziemy potrzebowali sprzętu do rehabilitacji. Wózki inwalidzkie, szyny CPM i koncentratory tlenu można kupić w każdym sklepie medycznym, jednak nie dla każdego opcja zakupu sprzętu rehabilitacyjnego jest osiągalna lub opłacalna. Można rozważyć skorzystanie z wypożyczalni!

Sprzęt medyczny – rodzaje

Balkoniki, wózki inwalidzkie i łóżka rehabilitacyjne kojarzą nam się głównie z potrzebami osób starszych, jednak każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdzie będziemy zależni od sprzętów medycznych. Akcesoria tego typu są nieodzowne również dla osób po wypadkach lub będących na rekonwalescencji po urazach lub przebytych zabiegach. Dzięki nim możliwe jest komfortowe przemieszczanie się między domem a centrum rehabilitacyjnym lub szpitalem, a także ułatwią codzienne czynności. Sprzęty medyczne przybierają różne formy, można wiec wyróżnić:

  • wózki inwalidzkie elektryczne i namulane,
  • balkoniki,
  • łóżka rehabilitacyjne,
  • schodołazy,
  • kule łokciowe i pachowe,
  • rowery rehabilitacyjne,
  • materace odleżynowe,
  • koncentratory tlenu,
  • pionizatory,
  • szyny CPM.

Wybór odpowiedniego sprzętu medycznego jest uzależniony oczywiście od stanu pacjenta – nie każdy podczas rekonwalescencji będzie potrzebował dokładnie tego samego zestawu. Na szczęście szeroka oferta sklepów medycznych oferujących sprzęt dla chorych, jak ten prowadzony przez Mariana Raczyńskiego pozwala dobrać najodpowiedniejsze wyposażenie na podstawie indywidualnych wymagań każdego pacjenta z osobna. Warto wiedzieć, że nie jesteśmy skazani na kupno drogich sprzętów na własność, jeśli nas na to nie stać lub nie ma takiej potrzeby – można skorzystać z wypożyczalni działającej w sklepie.

Kupić czy wypożyczyć?

Ten odwieczny dylemat toczy się w każdej dziedzinie życia, również w kwestii sprzętów rehabilitacyjnych. Wielu osobom może wydawać się, że lepiej zakupić sprzęty medyczne na własność, jednak nie każdego na to stać, zwłaszcza jeśli trzeba dokonać zakupu praktycznie „na już”. Bywa również, że wcale nie ma potrzeby nabywać sprzętów rehabilitacyjnych – pacjent może dobrze rokować i proces rekonwalescencji nie potrwa długo. W takim wypadku kupno sprzętu jest zwyczajnie nieopłacalne, a z czasem wózek inwalidzki czy łóżko rehabilitacyjne stanie się tylko niepotrzebnym zbieraczem kurzu w piwnicy. Jeżeli okres użytkowania mieści się w granicach do pół roku to zdecydowanie bardziej opłaca się wypożyczyć dany sprzęt, zwłaszcza kiedy ceny poszczególnych akcesoriów są nieosiągalne dla zwykłego konsumenta – łóżka rehabilitacyjne oraz szyny CPM mogą zrobić sporą dziurę w domowym budżecie. 

Ceny wypożyczenia są więc zdecydowanie korzystniejsze, zwłaszcza że opłaty są miesięczne, a jedyny większy wydatek to kaucja za dany sprzęt medyczny. Przed podpisaniem umowy z wypożyczalnią warto dokładnie obejrzeć wybrany model, aby upewnić się, że nie ma żadnych uszkodzeń, za które moglibyśmy zostać posądzeni przy zwrocie, co przekreśliłoby szansę na odzyskanie zaliczki. Tak więc, jeśli nie zanosi się na dłuższe użytkowanie wózka inwalidzkiego, balkoników czy materacy odleżynowych, to warto zastanowić się nad wypożyczeniem sprzętu rehabilitacyjnego. Dzięki temu po zakończonym leczeniu oddajemy niepotrzebne już wyposażenie do sklepu medycznego.