Układ nerwowy jest elementem naszego organizmu, który ma bardzo duży wpływ na jego funkcjonowanie. Jego zaburzenia diagnozowane oraz leczone powinny być przez specjalistów z zakresu neurologii. Warto więc mieć świadomość, czym zajmują się lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie medycyny i jakie objawy powinny skłonić nas do umówienia się na wizytę u neurologa?

Czym zajmują się neurolodzy?

Lekarze zajmujący się neurologią, skoncentrowani są przede wszystkim na pracy obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego oraz schorzeniach, które go dotykają. W zakresie ich działań znajduje się zarówno diagnozowanie, jak i leczenie schorzeń układu nerwowego, ale także profilaktyka, która ma zapobiegać ich występowaniu. Układ nerwowy obejmuje rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe oraz mózg. Są to bardzo ważne obszary naszego organizmu i jeśli zauważymy jakiekolwiek problemy z nimi związane, powinniśmy udać się do sprawdzonego specjalisty. Lek. med. Joanna Krupa-Olchawa prowadząca Indywidualną Specjalistyczną Praktykę Lekarską w Kościerzynie od lat specjalizuje się w leczeniu schorzeń neurologicznych, a swoją wiedzę nieustannie poszerza. Pacjentów, którzy trafiają do jej gabinetu, traktuje tak, by czuli się komfortowo i swobodnie podczas przeprowadzanych badań, dzięki czemu cieszy się wśród nich bardzo dobrą opinią.

Aby neurolodzy mogli postawić diagnozę, podczas badania muszą zostać sprawdzone czynności układu nerwowego oraz reakcje organizmu na różnego rodzaju bodźce. Przeprowadzone podczas wywiadu lekarskiego proste badania odruchów fizjologicznych ułatwią podjęcie decyzji odnośnie dalszej diagnostyki. Ocenie neurologów podlega także sposób chodzenia pacjenta, prawidłowości mody czy czucia. Sprawdzając te kwestie, lekarze mogą zacząć podejrzewać, z jakim rodzajem zaburzeń mają do czynienia i zlecić wykonanie dodatkowych i bardziej specjalistycznych badań. Może to być między innymi RTG, EEG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Kiedy należy udać się do neurologa?

Powodem wizyty w gabinecie neurologa mogą być dolegliwości neurologiczne, których pojawienie się zauważyliśmy po urazie głowie. Nie zawsze wymagają one natychmiastowego szpitalnego leczenia, ale mimo tego, nie należy zwlekać z przebadaniem się i jak najszybciej skonsultować naszą sytuację zdrowotną z neurologiem, ponieważ objawy mogą rozwijać się stopniowo. Możemy więc dostrzec pogorszenie się naszej pamięci, zdolności myślenia czy orientacji w terenie. Jeśli nagle tracimy świadomość lub przytomność, pojawiają się omamy oraz urojenia, a także zaburzenia zmysłów należy skonsultować to z lekarzem specjalistą.

Do wizyty u neurologa powinny przekonać nas również przewlekłe bóle głowy, które nie są spowodowane przebytym urazem, ale stają się coraz bardziej uciążliwe. Mogą to być także bóle karku lub szyi czy kończyn. Jeśli zauważamy utrzymujące się przez dłuższy czas drżenie rąk lub tiki nerwowe, także warto odwiedzić gabinet lekarski. Pacjenci zgłaszają się do neurologów również z takimi objawami, jak zaburzenia pamięci, snu lub równowagi oraz drętwienie i mrowienie różnych części ciała. Jeśli nawet problemy te rozwijają się powoli, warto, aby neurolog monitorował je, by móc zdiagnozować ich przyczynę. Nie należy tych kwestii bagatelizować, bo to od nich często zależy nasze zdrowie, życie lub jego komfort.