Dzieci i młodzież nierzadko potrzebują specjalistycznej pomocy, ze względu na swoją niepełnosprawność. Wywodzić się może z zaburzeń rozwoju psychoruchowego, różnych chorób czy zaburzeń neurologicznych. Wpływ na to mają także wady genetyczne i przedwczesny poród. Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy Klasztorze Franciszkanów w Sanoku od lat pomaga swoim podopiecznym, proponując m.in. kinezyterapię. Sprawdź szczegóły!

Czym jest kinezyterapia?

Fizjoterapia dzieli się na wiele rodzajów. Jedną z metod jest rehabilitacja ruchowa, czyli kinezyterapia. Podczas specjalistycznych ćwiczeń fizycznych zwiększa się wytrzymałość mięśni, poprawia się ruchomość stawów i można skorygować nieprawidłowe nawyki ruchoweOśrodek Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy Klasztorze Franciszkanów to miejsce, które od wielu lat zajmuje się leczeniem i pomocą dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Oferuje m.in.:

  • ćwiczenia bierne,

  • ćwiczenia wg Frenkla,

  • ćwiczenia czynno-bierne,

  • ćwiczenia ułożeniowe Burgera.

Ponadto do kinezyterapii zalicza się metody SI, NDT-Bobath, kinesiology taping oraz PNF. Każde z ćwiczeń ma na celu usprawnić ruchowo pacjenta, który ma różne dysfunkcje i schorzenia w obrębie narządu ruchu. Przeznaczone są dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami rozwoju psychoruchowego, wadami genetycznymi, chorobami i zaburzeniami metabolicznymi oraz neurologicznymi.

Zalety kinezyterapii u dzieci i młodzieży

W miejscach takich jak Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy Klasztorze Franciszkanów, zajęcia z kinezyterapii przeprowadzają wykwalifikowane i doświadczone osoby. Wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z najmłodszymi, aby chętnie uczestniczyli w takiej formie rehabilitacji. Nastawienie jest tu bardzo ważne i może spowodować, iż dziecko chętniej podejmie się współpracy z terapeutą. Kinezyterapia pozwala przede wszystkim na polepszenie sprawności fizycznej pacjenta. Jest to środek leczniczy, który wpływa pozytywnie na cały organizm.

Do wykonania ćwiczeń wykorzystuje się odpowiednio przystosowany sprzęt, np. poduszki sensoryczne czy piłki. Dla dzieci i młodzieży są to przyjazne dla oka przedmioty, dlatego przeprowadzenie kinezyterapii przy ich użyciu jest prostsze. Jej kolejną zaletą jest fakt, iż wspomaga korygować i leczyć wadę postawy. Dobrze wpływa na różne dolegliwości, takie jak ból czy dyskopatię. Niepełnosprawność często powoduje otyłość, a taki rodzaj terapii pozwoli ją wyleczyć. Fizjoterapeuta podchodzi indywidualnie do każdego dziecka, dlatego ćwiczenia te są niezwykle dokładne, precyzyjne i przynoszą efekty.