W czasie ciąży każda przyszła mama chce mieć pewność, że jej dziecko rozwija się prawidłowo i będzie zdrowe. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza oraz przeprowadzanie badań prenatalnych. W artykule przedstawimy, jakie badania warto wykonać, aby zadbać o zdrowie zarówno matki, jak i dziecka oraz opiszemy ofertę ginekologa Jerzego Staszyńskiego.

Jakie badania warto wykonać podczas ciąży?

Podczas ciąży przyszłe mamy powinny regularnie odwiedzać lekarza ginekologa-położnika, który monitoruje rozwój płodu oraz stan zdrowia matki. W pierwszym trymestrze ciąży zalecane są badania krwi w celu sprawdzenia poziomu hormonów oraz wykluczenia ewentualnych chorób zakaźnych. Następnie, w okolicach 11.-14. tygodnia ciąży, przeprowadzane jest tzw. badanie I trymestru, które obejmuje USG oraz badanie krwi w celu oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu. W drugim trymestrze warto wykonać badanie USG morfologiczne, które pozwala na dokładne zbadanie budowy ciała dziecka oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

Czy badania prenatalne są bezpieczne dla matki i dziecka?

Badania prenatalne są nieinwazyjne i w większości przypadków całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Przykładem takiego badania jest USG, które pozwala na obserwację rozwoju płodu oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Niektóre badania, takie jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki, są inwazyjne i wiążą się z pewnym ryzykiem powikłań, jednak są one zalecane jedynie w przypadku podejrzenia poważnych wad genetycznych u dziecka. Ważne jest, aby każde badanie było przeprowadzone przez doświadczonego lekarza, który zadba o bezpieczeństwo pacjentki i jej dziecka.

Jak często należy wykonywać badania prenatalne?

Częstotliwość wykonywania badań prenatalnych zależy od indywidualnych potrzeb pacjentki oraz jej stanu zdrowia. Zwykle pierwsza wizyta u lekarza ginekologa-położnika odbywa się w okolicach 8-10 tygodnia ciąży, a następnie przyszła mama powinna regularnie odwiedzać specjalistę co 4 do 6 tygodni. W przypadku ciąży zagrożonej lub gdy istnieją inne czynniki ryzyka, takie jak wiek matki czy choroby przewlekłe, wizyty mogą być częstsze. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza i nie pomijać żadnych badań.

Gdzie można wykonać badania prenatalne?

Badania prenatalne można wykonać zarówno w publicznych placówkach służby zdrowia, jak i prywatnych gabinetach lekarskich. Warto zwrócić uwagę na doświadczenie lekarza oraz jakość oferowanych usług. Ginekolog Jerzy Staszyński prowadzi własny gabinet ginekologiczno-położniczy, oferując usługi związanych z diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób kobiecych. Wykonuje również zabiegi ginekologiczne, takie jak USG, dobór antykoncepcji, leczenie niepłodności, zaburzeń miesiączkowania czy leczenie zachowawcze chorób kobiecych. Ponadto zajmuje się diagnostyką i prowadzeniem ciąży, w tym zagrożonej, zapewniając kompleksową opiekę przed i w trakcie porodu. Wspiera również pacjentki w okresie połogu oraz diagnozuje i leczy poronienia.