Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, które pomaga dostarczyć do organizmu niezbędny tlen, w stężeniu większym, niż w otaczającym powietrzu. Stosowane są w chorobach płuc i serca, przebiegających z niewydolnością oddechową. Urządzenie zmienia proporcje w powietrzu, ułatwiając oddychanie poprzez zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu, którego potrzebuje organizm. Jednocześnie, aparat ten nawilża powietrze. Dowiedz się więcej!

Kiedy stosuje się koncentrator tlenu i jak on działa?

Najczęstszymi wskazaniami do tlenoterapii są schorzenia pulmonologiczne, kardiologiczne, a także onkologiczne. Przede wszystkim są to takie choroby jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mukowiscydoza, zwłóknienie płuc, niewydolność krążenia, zwłóknienie mięśnia sercowego i tym podobne. Zastosowania koncentratorów tlenu są jednak szersze, ponieważ tlen wspomaga rehabilitację po zabiegach, poprawia kondycję psychiczną, pomaga w stanach chronicznego zmęczenia, stresu i bezsenności.

Działanie urządzenia polega na absorbowaniu azotu z otaczającego powietrza, przez co procentowa zawartość tlenu zwiększa się nawet do 90%. Dodatkowo aparat filtruje powietrze i oczyszcza je, a także nawilża podawany gaz, jeśli jest wyposażone w specjalny pojemnik.

Skąd wziąć koncentrator tlenu?

O zastosowaniu koncentratora tlenu decyduje lekarz prowadzący chorego. Warto wiedzieć, że nie ma potrzeby kupowania tego – dosyć drogiego – urządzenia. Orto-Medic Wypożyczalnia Sprzętu Ortopedycznego umożliwia wypożyczenie takiego sprzętu z dostawą do domu. Do zastosowania domowego wykorzystuje się koncentratory stacjonarne lub przenośne. Aparat stacjonarny ma większą wydajność, lecz jest urządzeniem o dużych gabarytach, przez co stosowany jest głównie wobec chorych leżących. Urządzenia przenośne pozwalają pacjentowi na podejmowanie różnych aktywności w trakcie terapii. Umożliwiają korzystanie z niego poza domem, co poprawia komfort życia. W dzisiejszych czasach urządzenie to stosuje się również w trakcie i po chorobie wywołanej wirusem SARS COV 2, czyli tzw. Covid.