Lakowanie zębów trzonowych i przedtrzonowych to skuteczny sposób na zminimalizowanie ryzyka rozwoju próchnicy. Uszczelniacze wypełniają naturalne bruzdy i zagłębienia, dzięki czemu powierzchnia jest zabezpieczona przed odkładaniem się warstwy płytki nazębnej. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega ten zabieg i rozwiejmy mity na temat jego potencjalnej szkodliwości.

Czym jest zabieg lakowania zębów?

Lakowanie to bezbolesny zabieg, który polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni trących zębów przedtrzonowych i trzonowych, a następnie ich zabezpieczeniu przy użyciu płynnego uszczelniacza. Lak jest preparatem na bazie żywic, które świetnie wiążą się ze szkliwem, wzmacniając tym samym zęby i chroniąc je przed próchnicą. Niektóre preparaty zawierają jony fluoru, które pomagają załatać drobne pęknięcia i mikroszczeliny. Jak wskazuje specjalista z Gabinetu Stomatologicznego Anny Wysockiej, zabieg jest najczęściej wykonywany u najmłodszych pacjentów. Dzieci miewają problemy z higieny jamy ustnej – lakowanie eliminuje ryzyko gromadzenia się płytki bakteryjnej, która jest szczególnie groźna w okresie wyżynania się zębów. Warto jednak zaznaczyć, że lakowanie może być przeprowadzane również u dorosłych, którzy są szczególnie podatni na próchnicę. Częstszym zabiegiem wykonywanym u starszych pacjentów jest jednak fluoryzacja.

Czy lakowanie jest szkodliwe?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg pozwala uniknąć borowania zębów w przyszłości. Lakowanie warto wykonywać dla każdego nowego zęba, nie czekając na wyrżnięcie się wszystkich. Uszczelniacze stomatologiczne stosowane w gabinetach to sprawdzone materiały, które nie zawierają żadnych szkodliwych związków. Trwałość wypełnień zapobiegawczych jest analogiczna z trwałością amalgamatów. Co więcej, pozwala na oszczędne usuwanie zdrowych tkanek zęba.
Jeżeli Twoje dziecko boi się zabiegów stomatologicznych, lakowanie może być dobrym sposobem na złagodzenie lęków, ponieważ jest zupełnie bezbolesne i szybkie.