Problemy z agresją i pojawiającą się nadpobudliwością dotyczą nawet dzieci w wieku przedszkolnym. Bicie rodziców i rówieśników, gwałtowne reakcje na próby załagodzenia takiego zachowania czy celowe uszkadzanie różnych przedmiotów to sytuacje, w których niezbędna jest pomoc psychologa np. ze Studia Nowych Możliwości Wojciech Kopytek z siedzibą w Kielcach . Co dokładnie warto wiedzieć o leczeniu agresji i nadpobudliwości u najmłodszych?

ADHD – czym dokładnie jest i jak je rozpoznać?

Połączenie agresji oraz nadpobudliwości to objawy charakterystyczne dla zespołu Attention Deficit Hyperactivity Disorder, bardziej znanego w formie skrótu ADHD. Prawidłowe rozpoznanie wymaga jednak przeprowadzenia terapii u psychologa, który zwróci uwagę nie tylko na poszczególne zachowania dziecka, ale też regularność ich występowania. Głównym powodem do niepokoju rodziców jest wspomniana już agresja i nadpobudliwość u pociechy. Dzieci z ADHD wykazują jednak również trudności z utrzymaniem długotrwałego skupienia, np. podczas wykonywania zadań związanych z nauką.

Opuszczanie swojego miejsca w trakcie realizacji takich czynności to kolejny z objawów, jaki charakterystyczny jest dla najmłodszych cierpiących na ADHD. Studio Nowych Możliwości Wojciech Kopytek to miejsce, w którym nadpobudliwość i agresja u dziecka diagnozowana jest na podstawie długotrwałej obserwacji i obszernej wiedzy z zakresu psychologii dziecięcej. Dzięki temu można określić, czy pociecha cierpi na wspomniane ADHD. W jaki sposób można leczyć tego typu chorobę?

Eliminowanie nieprawidłowych zachowań u dziecka

Agresja, nadpobudliwość i brak koncentracji to zachowania, jakie mogą poważnie utrudniać dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie. Kłopoty pojawiają się zarówno w szkole, jak i w kontaktach z rodziną. Terapia przeprowadzona przez psychologa pozwoli początkowo ograniczyć, a następnie nawet całkowicie wyeliminować nieprawidłowe działania dziecka. Ułożony i przestrzegany plan dnia, ale też wyrozumiałość i cierpliwość w trakcie rozmów, to elementy walki z agresją i nadpobudliwością u najmłodszych.

Możliwe jest także wspieranie terapii leczeniem farmakologicznym. Psycholog dziecięcy rozmawia jednak nie tylko z dzieckiem, ale również z jego rodzicami. W ten sposób możliwe jest wypracowanie nawyków, jakie pozwolą o wiele lepiej radzić sobie z nieprawidłowym zachowaniem – wspomnianej już rutyny, porządku w miejscu pracy, ale i reagowania w sytuacjach trudnych, wywołujących konflikty i pojawienie się agresji. Leczenie ADHD, wymaga zatem przede wszystkim postawienia rzetelnej diagnozy, a następnie zastosowania terapii odpowiedniej dla danego przypadku – jest to możliwe poprzez korzystanie z terapii realizowanych przez psychologa dziecięcego.

Terapia poznawczo-behawioralna – Studio Nowych Możliwości

Podstawowym celem terapii poznawczo-behawioralnej jest wprowadzenie zmian w sferze poznawczej (myślenie) oraz behawioralnej (zachowanie) pacjenta. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie pozytywnego wpływu na emocje i samopoczucie osoby korzystającej z terapii. W terapii poznawczo-behawioralnej oferowanej przez Studio Nowych Możliwości kluczową rolę odgrywa indywidualne podejście do klienta. To on sam decyduje o kierunku i tempie terapii, a psychoterapeuta służy wsparciem i pomocą w dążeniu do wyznaczonych celów. Wspólna praca nad aktualnymi trudnościami pozwala na skoncentrowanie się na tym, co dla pacjenta jest najważniejsze, co przekłada się na efektywność leczenia.