Chrapanie to uciążliwa dolegliwość, która dotyka wielu Polaków, a nieleczona może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Warto więc wybrać się zawczasu do laryngologa, aby dowiedzieć się, jaka jest przyczyna chrapania oraz jakie są sposoby leczenia bezdechu sennego. Dzięki temu nie tylko my będziemy się wysypiać, ale i nasz partner.

Dlaczego chrapiemy?

Jest wiele przyczyn pojawiania się tej nieprzyjemnej dolegliwości, dlatego wszelkie próby leczenia zawsze muszą być poprzedzone wywiadem lekarskim. Wśród przyczyn chrapania najczęściej wymienia się zwiotczenie tkanek miękkich gardła, znajdujących się w jego tylnej części. Wpadają one w drgania podczas wdechu i wydechu, co skutkuje dobrze znanym, nieprzyjemnie charczącym dźwiękiem. Problem ten nasila również nadwaga – zwiększając nacisk na gardło.

Chrapanie może dotknąć również osoby mające problemy z jamą nosową. Zapalenie zatok, czy skrzywiona przegroda nosowa również zaliczane są do przyczyn chrapania. Na szczęście z tym poradzi sobie endoskopowa operacja zatok i przegrody nosa.

Kiedy chrapanie jest niebezpieczne?

Chrapanie samo w sobie nie stwarza jeszcze dużego zagrożenia dla zdrowia, jest jedynie uciążliwe – zwłaszcza dla otoczenia. Niebezpiecznie robi się jednak w momencie, kiedy pojawia się bezdech senny, czyli dłuższe przerwy w oddychaniu wynikające ze zmniejszającego się światła dróg oddechowych, co czasowo zatrzymuje przepływ powietrza. Skutkuje to przejściowym niedotlenieniem organizmu, a to prowadzi do szeregu niekorzystnych następstw zdrowotnych. Sygnałem alarmowym są powtarzające się epizody bezdechu sennego, które trwają ponad 10 sekund.

Bezdech senny cechuje tzw. fragmentaryzacja snu, czyli wielokrotne mikro-wybudzenia, które nie są rejestrowane przez podświadomość, więc chory nie wie nawet, że budził się w nocy. Mimo to organizm odczuwa skutki niedostatku snu. Częste przebudzenia utrudniają czerpanie korzyści z nocnego wypoczynku – chory jest wciąż zmęczony, niewyspany i ma problemy z koncentracją w ciągu dnia. Częste są również poranne bóle głowy.

Nieleczone zaburzenia snu mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, np. zaburzeniami rytmu serca czy kłopotami z nadciśnieniem. Osoby cierpiące na bezdech senny nie powinny siadać za kierownicą, gdyż chroniczne niewysypianie się ma rażący wpływ na koncentrację.

Chrapanie – co można z tym zrobić

Bezdech i chrapanie najlepiej leczyć zabiegowo u laryngologa. Na nic zdadzą się preparaty sprzedawane w aptekach, a wielu lekarzy neguje ich skuteczność. W pierwszej kolejności trzeba wybrać się do lekarza na badania laryngologiczne w celu znalezienia przyczyny schorzenia – od tego zależą kolejne kroki niezbędne do wyleczenia.

Doskonałym sposobem leczenia bezdechu jest polisomnografia, która pozwoli na dokładną ocenę oddychania chorego w czasie snu. Taki zabieg wykonywany w Cor-Lar-Med Zespół specjalistycznych gabinetów lekarskich Arkadiusz Kasztelan. Ponadto w ofercie ośrodka znajduje się również endoskopowa operacja zatok i przegrody nosa oraz plastyka podniebienia – wszystko to, aby leczenie chrapania było kompleksowe.