Nietrzymanie moczu to problem, z którym zmaga się wiele osób, zwłaszcza kobiet. Wstyd i nieśmiałość często sprawiają, że osoby dotknięte tym schorzeniem unikają rozmowy na ten temat, co utrudnia im znalezienie odpowiedniego leczenia. Dlatego warto wiedzieć, jakie metody leczenia nietrzymania moczu są dostępne i jak przebiega proces terapii. W artykule przedstawiamy trzy popularne metody leczenia tego schorzenia oraz informacje na temat ich efektywności i przebiegu.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Pierwszym krokiem w leczeniu nietrzymania moczu jest zazwyczaj wprowadzenie ćwiczeń mięśni dna miednicy, zwanych również ćwiczeniami Kegla. Ich celem jest wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za kontrolowanie oddawania moczu. Ćwiczenia te polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy, co prowadzi do ich stopniowego wzmocnienia. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń kilka razy dziennie, stopniowo zwiększając liczbę powtórzeń. Efekty takiej terapii są zazwyczaj widoczne po kilku tygodniach systematycznego ćwiczenia. Warto pamiętać, że ćwiczenia te są skuteczne tylko wtedy, gdy są wykonywane poprawnie i regularnie.

Farmakologiczne metody leczenia

Jeśli ćwiczenia mięśni dna miednicy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lekarz może zdecydować się na zastosowanie farmakologicznego leczenia nietrzymania moczu. Wśród dostępnych leków można wymienić antycholinergiki, które blokują działanie acetylocholiny - neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za skurcz mięśni. Dzięki temu zmniejsza się nadmierna aktywność pęcherza moczowego, co prowadzi do zmniejszenia częstotliwości oddawania moczu. Inne stosowane leki to alfa-adrenolityki, które rozluźniają mięśnie wokół cewki moczowej, ułatwiając oddawanie moczu. Leczenie farmakologiczne może być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami terapii.

Zabiegi chirurgiczne

W przypadku ciężkich postaci nietrzymania moczu, które nie reagują na leczenie zachowawcze ani farmakologiczne, może być konieczna interwencja chirurgiczna. Zabiegi z zakresu ginekologii przeprowadza m.in. Gabinet Lekarski Jacek Skórczewski. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest wszczepienie syntetycznej taśmy pod cewkę moczową (tzw. TVT - tension-free vaginal tape), która wspiera jej funkcjonowanie i zapobiega wyciekom moczu. Inne metody to wszczepienie implantów, które zwiększają objętość tkanek wokół cewki moczowej, czy też operacje plastyczne na mięśniach dna miednicy. Decyzja o zastosowaniu konkretnej metody leczenia chirurgicznego zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stopnia zaawansowania schorzenia.