Hospicjum stacjonarne to placówka, w której całodobową opiekę zapewnić można pacjentom w terminalnym okresie choroby. W takiej sytuacji ważne jest, by kontynuować leczenie w celu złagodzenia uciążliwych objawów związanych z daną dolegliwością. Rodziny chorych nierzadko nie są w stanie zapewnić im kompleksowej i nieustannej opieki, dlatego dobrą decyzją jest umieszczenie pacjenta w hospicjum. Jak wygląda leczenie paliatywne?

Kiedy można zdecydować się na leczenie paliatywne?

Nie każdy pacjent może zostać przyjęty do stacjonarnego hospicjum. Warunkiem podjęcia całodobowej opieki i leczenia paliatywnego jest zakończona terapia onkologiczna. W takiej sytuacji pacjent znajduje się w terminalnym okresie choroby. Oznacza to, że wspomniane leczenie przyczynowe nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a konkretne schorzenie nie może zostać wyeliminowane. To z kolei skutkuje najczęściej skierowaniem do leczenia paliatywnego, jakie wystawia lekarz pierwszego kontaktu.

Umieszczenie pacjenta w hospicjum powinno być przede wszystkim jednak jego świadomą decyzją. Jeśli jednak jego stan zdrowia nie pozwala na wydanie zgody lub odmowę rozpoczęcia leczenia paliatywnego, odpowiedzialność w tym zakresie przejmuje rodzina. Ostatnim etapem jest ocena pacjenta przez lekarza prowadzącego w hospicjum. Wraz z jego zgodą chory trafia do stacjonarnej placówki, gdzie objęty zostaje całodobową, specjalistyczną opieką paliatywną. Jaki jest jej zakres?

Jak prowadzone jest leczenie paliatywne w stacjonarnym hospicjum?

Głównym elementem leczenia paliatywnego jest całodobowa opieka nad pacjentem – zarówno lekarska, jak i pielęgniarska. Jeśli chory tego wymaga, to podawane są mu również środki farmakologiczne. Leki pozwalają przeważnie na uśmierzanie bólu, który towarzyszy często pacjentom znajdującym się w okresie terminalnym choroby. W Hospicjum im Jana Pawła II prowadzone są także zajęcia rehabilitacyjne, a każdy z chorych może dodatkowo zostać objęty profesjonalną opieką psychologiczną.

Stacjonarne placówki zajmujące się leczeniem paliatywnym mogą również wykonywać badania pacjentów. W ten sposób stan ich zdrowia jest na bieżąco kontrolowany, a w razie wykrycia nieprawidłowości, lekarz decyduje o zmianie leczenia poprzez np. włączenie innych środków farmakologicznych. Kluczowe w przypadku stacjonarnego hospicjum jest jednak sprawowanie opieki nad chorym przez całą dobę. Pozwala to uniknąć groźnych dla zdrowia lub życia sytuacji wynikających z braku podjętych na czas działań w momencie, gdy stan pacjenta się pogorszy.