Alkoholizm jest problemem społecznym, który może pojawić się w każdym środowisku- niezależnie od statusu materialnego, pozycji, wykształcenia czy wieku chorego. Nałóg dotyka zarówno bezrobotnych mężczyzn w średnim wieku, jak i młode kobiety, zajmujące wysokie stanowiska. Na alkoholizm w równym stopniu cierpią mieszkańcy niewielkich wsi, jak i dużych miast. Nikt – kto spożywa alkohol- nie może czuć się całkowicie bezpieczny. Uzależnienie tego rodzaju jest stanowczo potępiane przez społeczeństwo, a sam uzależniony spotyka się z odrzuceniem, niechęcią i izolacją. Leczenie alkoholizmu jest niezwykle trudne, co nie znaczy, że jest niemożliwe. Jak wygląda terapia?

Alkoholizm- wybór czy choroba?

Panuje powszechne przekonanie, że alkoholizm to świadomy wybór ludzi, którzy zwyczajnie lubią spożywać napoje wysokoprocentowe w dużej ilości. Życie w nietrzeźwości jest zaś wynikiem ich wewnętrznych przekonań i priorytetów. Tymczasem wiele osób wykazuje predyspozycje co do uzależnienia się od alkoholu i – mimo tego że dostrzegają one przykre konsekwencje picia i cierpienie najbliższej  rodziny - nie potrafią zerwać z nałogiem. Właśnie z tego powodu alkoholizm uważany jest przez specjalistów za chorobę o podłożu psychosomatycznym. Wymaga ona specjalistycznego leczenia pod kątem odtruwania organizmu, jak i też skutecznej psychoterapii. Jak informuje ekspert z Salwatoriańskiego Ośrodka Terapeutycznego SOTer - żeby terapia przyniosła satysfakcjonujące rezultaty, alkoholik nie może czuć się do niej przymuszony. Sukces leczenia zależy przede wszystkim od mobilizacji alkoholika i jego chęci do zmiany swojego życia na lepsze. Należy podkreślić, że osoba uzależniona może uleczyć się całkowicie w sferze psychologicznej i duchowej, jednak w sferze fizycznej pełne wyleczenie nigdy nie jest możliwe. Nie da się bowiem przywrócić organizmu alkoholika do stanu, w którym będzie on reagował na trunki tak, jak organizm osoby zupełnie zdrowej.

Jak leczy się alkoholizm?

Leczenie osoby uzależnionej od alkoholu jest konieczne, by uchronić ją i jej otoczenie przed zgubnymi skutkami picia i degeneracją. Skuteczne leczenie alkoholizmu jest długim procesem, który składa się z wielu etapów. Należą do nich między innymi: diagnozowanie i leczenie przyczyn uzależnienia, psychoterapia, praca z rodziną, wsparcie socjalno-bytowe, poradnictwo czy uczestnictwo w programach środowiskowych, ćwiczenia w grupach. Celem wszystkich tych zajęć jest trwała abstynencja i powrót do życia w trzeźwości. Stosuje się również leczenie farmakologiczne, które pomaga walczyć z objawami „zespołu odstawienia”. Terapia odbywa się najczęściej o w specjalistycznych ośrodkach prywatnych bądź szpitalach psychiatrycznych. Ważne jest jedno – alkoholik musi być przekonany, co do konieczności i słuszności leczenia, dlatego też może on zrezygnować na każdym etapie terapii, jeśli nie zamierza jej kontynuować bądź zostanie przyłapany na spożywaniu alkoholu.

Psychoterapia dla rodziny alkoholika

Alkoholizm to nie tylko problem osoby uzależnionej. Szczególnej troski wymagają także osoby z najbliższego otoczenia alkoholika. To one niejednokrotnie były świadkami wielu przykrych i bolesnych sytuacji oraz ofiarami przemocy zarówno słownej, jak i fizycznej. Pomoc doświadczonego psychoterapeuty pozwoli im powrócić do normalnego życia. Osoby te uczą się także jak wybaczyć alkoholikowi i jak wesprzeć go w powrocie do zdrowia, jeśli są na to gotowe.

Salwatoriański Ośrodek Terapeutyczny SOTer oferuje profesjonalną psychoterapię dla rodzin dotkniętych problemem alkoholizmu. Oferuje on szeroki zakres usług terapeutycznych, które mają na celu wspomaganie procesu zdrowienia zarówno osoby uzależnionej, jak i jej bliskich. W ramach terapii oferowane są indywidualne sesje terapeutyczne, terapia rodzinna oraz grupy wsparcia dla rodzin osób uzależnionych. Specjalnie przeszkoleni terapeuci pomagają w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi i psychologicznymi, które często towarzyszą uzależnieniu od alkoholu. SOTer to również miejsce, gdzie można uzyskać pomoc w kryzysowych sytuacjach związanych z alkoholizmem. Placówka posiada specjalistyczne programy terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym.