czas czytania: 2 min materiał partnera

Licówki kosmetyczne – czym są i kiedy znajdują zastosowanie?

Piękny uśmiech

Nowoczesna stomatologia obejmuje swoim zakresem nie tylko profilaktykę, leczenie i protetykę, ale również zabiegi o charakterze czysto estetycznym. Mają one na celu poprawić wygląd naszych zębów i przywrócić im dawny kształt i kolor. Wśród oferowanych możliwości dużym zainteresowaniem cieszą się licówki kosmetyczne – jak one działają i kiedy warto rozważyć zabieg? Odpowiedź w artykule.

Czym są licówki kosmetyczne?

Każdy z nas chciałby mieć piękny i zdrowy uśmiech, ale przeraża go wizyta w gabinecie dentystycznym. Na szczęście obecnie zabiegi przeprowadzane są z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technologii, które całkowicie eliminują ból – takim właśnie zabiegiem jest nałożenie licówek kosmetycznych. Polega on na aplikowaniu na zewnętrzną powierzchnię zębów nakładek z cienkiej warstwy porcelany. Pozwalają one nadać zębom właściwy kształt oraz kolor przy zachowaniu pierwotnej struktury zęba.

To zabieg z zakresu stomatologii estetycznej oferowany przez liczne gabinety stomatologiczne – między innymi w dębickim prywatnym gabinecie stomatologicznym, który prowadzi Iwona Falarz-Górska. Wskazania do nałożenia licówek obejmują:

  • estetyczną odbudowę zębów przednich;
  • zmianę koloru zębów przebarwionych;
  • zmianę koloru zębów z zaburzeniami mineralizacji szkliwa;
  • odbudowę ukruszonych i złamanych zębów przednich;
  • wymianę nietrwałych wypełnień na brzegach siecznych;
  • wydłużenie startych powierzchni zębów;
  • zamknięcie diastem.

Licówki kosmetyczne nie są natomiast stosowane u pacjentów ze złą higieną jamy ustnej oraz dysfunkcjami zwarciowymi – nie zaleca się ich osobom, które zgrzytają zębami lub je zaciskają. Nałożenie licówek wykluczają także próchnica, choroby dziąseł i zgryzu.

Przebieg zabiegu

Pacjenci gabinetów stomatologicznych mają do wyboru licówki akrylowe, kompozytowe, skaleniowe i porcelanowe. Najlepsze walory estetyczne mają przy tym te ostatnie. Samo nakładanie licówek to proces, który przebiega w dwóch etapach.

Podczas pierwszej wizyty stomatolog przeprowadza wywiad dotyczący naszych oczekiwań względem zabiegu. Ponadto opracowuje powierzchnię zębów i pobiera wycisk, czyli odwzorowanie odpowiednio przygotowanej powierzchni zęba. Na tej podstawie oraz przekazanych wytycznych protetyk przygotuje licówki kosmetyczne w odpowiednich wymiarach i proporcjach. W czasie drugiej wizyty w gabinecie licówki są przymierzane i jeśli prezentują się odpowiednio – cementowane na stałe do powierzchni zębów.

Do zalet tego rozwiązania zaliczyć należy przede wszystkim możliwość szybkiej – niemal natychmiastowej – korekcji wyglądu zębów. Zabieg z ich użyciem jest przy tym całkiem bezbolesny.