Dzisiaj wypadki oraz choroby, które doprowadziły do utraty kończyny dolnej, nie muszą wiązać się z koniecznością stałego częściowego unieruchomienia w ramach korzystania z wózków inwalidzkich. Obecnie dziedzina protetyki ortopedycznej znacznie się rozwinęła, pozwalając na zastępowanie kończyn syntetycznymi wyrobami. Te umożliwiają dzisiaj – również dzięki rehabilitacji – swobodne poruszanie się pacjenta, a nawet bieganie!

Z czego zbudowana jest proteza?

Budowa protezy kończyny dolnej uzależniona jest przede wszystkim rodzajem konstrukcji wymaganej dla danego pacjenta. W uproszczeniu można jednak opisać protezę, jako składową takich części: zewnętrznego leja z żywicy wzmocnionej włóknem węglowym; przegubu kolanowego w wersji pneumatycznej, mechanicznej, hydraulicznej, czy elektronicznej; modułów – adapterów łączących i funkcjonalnych; stopy protezowej – najczęściej przygotowana jest z tworzywa sztucznego z rdzeniem drewnianym, lub z włókna węglowego. Podkreślić warto również to, że wyróżnia się różne sposoby zawieszenia. Wyróżnia się systemy podciśnienia z kapą uszczelniającą lub bez, pasy biodrowe dedykowane dla protez udowych, a także linery silikonowe, żelowe, silikonowo-żelowe, lub poliuretanowe.

Rodzaje protez kończyn dolnych

Rodzajów protez w tzw. protetyce ortopedycznej, jest dzisiaj wiele, co udowadnia między innymi pracownia KAŁUŻNY. Zajmuje się ona przygotowywaniem spersonalizowanego sprzętu, według potrzeb pacjenta. Zalicza się do niego takie protezy, jak: proteza modularna uda przy amputacji wg Grittiego lub wyłuszczeniu w stawie kolanowym; proteza modularna przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym; proteza podudzia z tworzywa sztucznego z tulejką uda; proteza podudzia z tworzywa sztucznego; proteza tymczasowa uda; proteza tymczasowa podudzia; protezowe wyrównanie skrótu kończyny dolnej z tworzywa sztucznego na poziomie podudzia bez tulejki udowej; czy też proteza modularna podudzia z lejem silikonowy. Firma z Gdańska, przygotowuje także różnego rodzaju pończochy kikutowe, gorsety korekcyjne, czy protezowe wkładki, które oferowane są również w ramach podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jak dobierana jest proteza?

Dobór protezy zależy od wielu czynników, które ocenia ortopeda, lekarz prowadzący, a także rehabilitant oraz później protetyk. Często ważne są również informacje od hematologów, co pozwoli np. uniknąć systemów zawieszenia opartych na mocniejszym ucisku, co wpływa na układ krwionośny. W uproszczeniu można zatem przyjąć, że przy doborze protezy zwraca się głównie uwagę na poziom aktywności pacjenta, wiek, przyczynę amputacji, warunki pooperacyjne, stan zdrowia pacjenta, a także na ogólne przeznaczenie protezy. Istotne przy tym jest to, że tzw. kikut kończyny dolnej swój kształt może znacznie zmienić w ciągu roku od wykonanej amputacji. To dlatego często pierwszą protezą jest ta tymczasowa.