Hollywoodzki uśmiech to marzenie niemal każdego. Piękne, białe, równe i lśniące zęby to świetna wizytówka. Niestety mało kto może pochwalić się idealnymi naturalnymi zębami. Metod, które mają służyć poprawie stanu i wyglądu uzębienia jest wiele. Aparat ortodontyczny ma prostować zęby i zgryz, a wybielanie może poprawić ich kolor. Zdarzają się jednak sytuacje, w których jedynym rozwiązaniem może okazać się wstawienie licówek. Z pomocą specjalisty z Kardent opowiemy o najważniejszych kwestiach związanych z tym zabiegiem stomatologii estetycznej.

Licówki - co to jest?

Licówki, czyli stomatologiczne nakładki na zęby to cienkie płatki wykonane z porcelany, akrylu lub kompozytu. Przy pomocy odpowiednich technik i preparatów przytwierdza się je do przedniej strony zębów, czyli lica, od czego wywodzi się ich nazwa. Z ich pomocą możliwe jest maskowanie przebarwień i ubytków w uzębieniu, dzięki czemu można osiągnąć jednolity i piękny efekt.

W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o całkowitym wyleczeniu zębów. W sytuacji, gdy jest problem z próchnicą, nie ma możliwości założenia nakładek. Dlatego najpierw sprawdza się stan uzębienia, planuje ewentualne leczenie, a dopiero na koniec uwzględnia opcję założenia licówek.

Przed zabiegiem wykonuje się zwykle skaling i piaskowanie, by pozbyć się wszelkiego kamienia i zanieczyszczeń. Następnie zęby są izolowane, a ich powierzchnie wytrawia się specjalnym kwasem. Po tym etapie lekarz nakłada na ich powierzchnię tzw. cement i przyczepia przygotowane wcześniej licówki. Finalnie efekt utwardzenia osiąga się z pomocą specjalnej lampy.

Licówki - ważne informacje

Rozwiązanie, jakim są licówki, pomimo swoich wielu zalet nie jest jednak magicznym zaklęciem, które zawsze zadziała idealnie. Metoda ta ma służyć przede wszystkim poprawie wyglądu zębów, szczególnie tych, które uległy odbarwieniu, chociażby w wyniku chorób, czy przyjmowania leków. Podobnie w sytuacji, gdy pojawiły się zmiany martwicze, czy też pacjent zmaga się z problemem wad rozwoju szkliwa. Pozwalają one korygować kształt, wygląd i często mogą stanowić ratunek, gdy ząb został ukruszony lub złamany.

Specjalista z Kardent zapytany o przeciwwskazania wyjaśnia nam:

Ich wykonanie nie jest zalecane w przypadku osób, które chorują na bruksizm, obgryzają paznokcie lub mają bardzo mocno zniszczone zęby i wady zgryzu. W takich sytuacjach lekarze specjaliści mają alternatywne rozwiązania, które mogą pomóc w odzyskaniu pięknego i zdrowego uśmiechu. Przykładem są korony zębowe, które można wykorzystać nawet przy poważnie uszkodzonych zębach i ich pozostałościach.

Istotną kwestią jest także higiena, o którą po zabiegu należy dbać równie mocno lub bardziej niż przed nim. Posiadanie sztucznych nakładek nie zwalnia bowiem z dbania o nie. Co więcej, warto nawet większą uwagę przykładać do mycia i dbania o licówki, ponieważ zwiększa to ich trwałość i ładny wygląd.