Logopeda to specjalista zajmujący się rozpoznawaniem, diagnozowaniem oraz terapią zaburzeń mowy i komunikacji. Warto mieć na uwadze, że pierwsza wizyta u logopedy nie zawsze wiąże się z wyraźnym opóźnieniem lub całkowitym brakiem mowy. Do logopedy warto zgłosić się również w wielu innych sytuacjach. Jakich? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule! Zachęcamy do czytania!

Co powinno skłonić Cię do odwiedzenia gabinetu logopedycznego ze swoim dzieckiem?

Do specjalisty zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem wad mowy i komunikacji, np. Małgorzaty Fąferek-Pekowskiej z Kędzierzyna-Koźle, warto wybrać się, kiedy Twój maluch nie gaworzy oraz nie wymawia słów i głosek zgodnych z aktualnym etapem rozwoju. Ponadto powinno zaniepokoić Cię:

  • seplenienie – objawiające się nieprawidłową wymową cz, sz, dż, s, z, c, dz itp.);

  • reranie – niepoprawne wymawianie „r”;

  • mowa bezdźwięczna – czyli specyficzny rodzaj dyslalii, w którym zaburzona jest korelacja dźwięczności w trzynastu parach opozycyjnych. Dzieci z tym zaburzeniem głoski dźwięczne zastępują ich bezdźwięcznymi odpowiednikami;

  • nieprawidłowa wymowa poszczególnych głosek.

To jeszcze nie wszystko!

Do logopedy warto udać się nie tylko w przypadku wyraźnych zaburzeń mowy, jakie występują u Twojego dziecka. Specjalista w dziedzinie logopedii i neurologopedii zajmie się również prowadzeniem terapii mającej na celu wspomaganie mowy u dzieci cierpiących na porażenie mózgowe lub afazję. W Gabinecie Logopedii i Neurologopedii Małgorzaty Fąferek-Pekowskiej skorzystasz również z ćwiczeń stymulujących i wspomagających rozwój mowy już w pierwszym roku życia.

Warto mieć na uwadze, że mózg dzieci jest najbardziej podatny na zmiany zachodzące pod wpływem terapii właśnie przed ukończeniem trzeciego roku życia. W związku z tym leczenie wszelkich problemów logopedycznych powinniśmy rozpoczynać możliwie jak najwcześniej!

Konsultacja u logopedy może być również jedną z profilaktycznych wizyt, jaką odbędziesz ze swoim dzieckiem w okresie rozwoju mowy!