Osteoporoza to przewlekłe schorzenie szkieletu charakteryzujące się obniżeniem wytrzymałości kości i potęgujące ryzyko złamań. Jak wskazuje chirurg ortopeda Marian Siemkowicz, choroba bywa nazywana cichym złodziejem kości, ponieważ przez długi czas nie daje żadnych objawów. Sprawdźmy, jak rozpoznać pierwsze objawy osteoporozy, i jakie są najczęstsze przyczyny schorzenia.

Jak rozpoznać osteoporozę i skutecznie walczyć z chorobą?

Jednym z głównych objawów osteoporozy są złamania powstałe w wyniku działania niewielkiej siły, które mogą pozostawać niezauważone lub powodować niewielkie dolegliwości bólowe. U chorych na osteoporozę może dochodzić do złamań w obrębie kości udowej, kręgów lędźwiowych i piersiowych. Innymi widocznymi objawami są: obniżenie wzrostu, zniekształcenie sylwetki, bóle głowy i karku, pogorszenie sprawności ruchowej oraz zaburzenia równowagi. Chirurg ortopeda Marian Siemkowicz wskazuje, że osteoporozę można podzielić na pierwotną, związaną z procesami starzenia, oraz wtórną, która występuje z powodu zaburzeń hormonalnych, schorzeń przewodu pokarmowego oraz wskutek długotrwałego przyjmowania leków. U kobiet osteoporoza występuje zazwyczaj po okresie menopauzy, gdy w organizmie spada poziom estrogenów, co może przyczyniać się do utraty masy kostnej. U mężczyzn schorzenie ma związek z ogólnymi procesami fizjologicznymi organizmu, osłabieniem tkanki mięśniowej i andropauzą.

Leczenie osteoporozy – jak zadbać o swoje zdrowie?

Chirurg ortopeda Marian Siemkowicz zaznacza, że w leczeniu osteoporozy kluczową rolę odgrywa suplementacja witaminy D3 oraz wprowadzenie do diety pokarmów bogatych w wapń i fosforany. Chory musi wyeliminować wszelkie czynniki ryzyka, dostosować aktywność fizyczną do wieku oraz zrezygnować z używek. W przypadku wysokiego ryzyka złamań lekarz może przepisać bisfosfoniany, które wiążą się z minerałami odpowiedzialnymi za budowę kości. Jeżeli leczenie nie przyniesie korzyści wskazane jest przyjmowanie teryparatydu lub romosozumabu.