Materac przeciwodleżynowy, jak sama nazwa wskazuje, ma zapobiegać powstawaniu odleżyn u osób, które ze względów zdrowotnych muszą przez dłuższy czas leżeć w jednej pozycji. W takiej sytuacji ważne jest to, aby odpowiednio zadbać o komfort osoby unieruchomionej. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnego materaca, warto zapoznać się bliżej z tym, czym w ogóle jest materac przeciwodleżynowy oraz jakie jego rodzaje możemy znaleźć na rynku.

Podstawowe informacje

W normalnej sytuacji, człowiek zmienia pozycję w trakcie snu od kilku do nawet kilkunastu razy, dzięki czemu, jak łatwo się domyślić, zapobiega powstawaniu odleżyn. Jednakże, osoby unieruchomione zmuszone są do leżenia ciągle w jednej pozycji, co powoduje ciągły i nieustępliwy nacisk na tkanki w jednym miejscu, a to z kolei doprowadza do ich niedotlenienia. Wówczas dochodzi do powstawania odleżyn, a najczęstsze miejsca ich powstawania stanowią umiejscowione w różnych miejscach ciała człowieka wypustki kostne, czyli między innymi rejony łopatek, kości ogonowej, łokci czy też bioder, które to wchodzą w kontakt z powierzchnią materaca. W efekcie, zwłaszcza w przypadku długotrwałego niedotlenienia, dojść może do poważnych powikłań dla zdrowia pacjenta, a także do jego bezpośredniego zagrożenia.

Dobrze więc będzie wyjaśnić sobie sposób, w jaki działa materac przeciwodleżynowy. Tego rodzaju materace odznaczają się specyficzną konstrukcją mającą na celu ciągłe stymulowanie tkanek. Skóra dotykająca materac jest uciskania naprzemiennie, co pozwala na ciągłe jej pobudzanie oraz jednocześnie na zapobieganie długiemu naciskowi na daną część ciała. Materac przeciwodleżynowy posiada także specjalne komory, których zadaniem jest opadanie lub unoszenie się. Zdaniem ekspertów z firmy Pofam-Jedność Sp. z o.o. zajmującej się sprzedażą wysokiej jakości materaców przeciwodleżynowych, tego rodzaju materace najczęściej stosuje się w sytuacji, gdy niemożliwe jest regularne, średnio co czterogodzinne, obracanie osoby unieruchomionej na łóżku.

Rodzaje materacy

Skoro wyjaśniliśmy sobie już podstawowe kwestie, czas przejść do opisania poszczególnych rodzajów materacy przeciwodleżynowych. Są to:

  • materace bąbelkowe,
  • materace rurowe,
  • materace piankowe.

Materace bąbelkowe to rodzaj materacy przeciwodleżynowych o równomiernie rozłożonych na powierzchni materaca komorach o małych rozmiarach. Materace tego typu wykorzystywane są w przypadku osób zachowujących prawidłową wagę, gdyż ze względu na swoją konstrukcję nie są skuteczne w przypadku pacjentów z nadwagą. Materace rurowe wyposażone są w rozmieszczone na całej szerokości materaca komory o owalnym kształcie. W efekcie, ten rodzaj materaca sprawdza się najlepiej u osób, u których stwierdzono już powstawanie odleżyn, gdyż umożliwia on wyciąganie komór w miejscach powstałych odleżyn. Natomiast materace piankowe odznaczają się konstrukcją stworzoną ze sprężystej pianki poliuretanowej, co przekłada się na dość niską cenę oraz łatwość w czyszczeniu. Niestety, są za to mniej skuteczne w profilaktyce odleżyn.

Warto jeszcze nieco rozwinąć kwestię poszczególnych rodzajów materacy przeciwodleżynowych. Materace bąbelkowe oraz piankowe uchodzą za najtańsze i skuteczne są głównie w sytuacjach, gdy pacjent unieruchomiony jest jedynie przez stosunkowo niedługi czas. Z kolei w przypadku długotrwałego unieruchomienia najlepiej postawić na zmiennociśnieniową odmianę materacy rurowych lub bąbelkowych, które to składają się z licznych komór. Materace zmiennociśnieniowe zapewniają bowiem aktywną zmianę ciśnienia wprawiającą w ruch komory znajdujące się pod osobą unieruchomioną, co pozwala na zapobieganie rozwojowi odleżyn. Dodatkową zaletą tego rodzaju materacy jest także wspomaganie krążenia krwi oraz utrzymywanie stałej temperatury ciała. Wybór będzie jednak oczywiście uzależniony od indywidualnej sytuacji.