Twoi bliscy skarżą się, że twoje chrapanie nie pozwala im spokojnie spać, a ty wypróbowałeś już wszystkie znane ci domowe sposoby i preparaty bez recepty? Budzisz się z uczuciem zmęczenia, choć wydaje ci się, że zapewniasz sobie odpowiednią ilość snu? Zastanawiasz się, czy chrapanie można leczyć? Owszem. Chrapanie można, a nawet trzeba leczyć. Sprawdź dlaczego warto skonsultować się z dr n. med. Dorotą Miętkiewską-Leszniewską.

Czy chrapanie może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem?

Tak, chrapanie może świadczyć o poważnych problemach laryngologicznych, szczególnie kiedy jest powiązane z bezdechem sennym. Charakterystyczne drganie tkanek gardła i nosa w czasie oddychania, szczególnie w pozycji leżącej na wznak, może mieć wiele przyczyn. Należy do nich otyłość, nadużywanie alkoholu i substancji odurzających, problemy z zatokami i zapalenia gardła, choroby tarczycy i nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych.

Jeśli chrapanie jest stałe, bardzo głośne, z towarzyszącym okresem bezdechu lub innymi objawami, takimi jak ból gardła lub trudności w połykaniu, może to wskazywać na poważniejsze problemy, takie jak obturacyjny bezdech senny lub choroby nowotworowe w obszarze gardła lub krtani. W takich przypadkach ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem laryngologiem, który przeprowadzi dokładne badanie i zleci odpowiednie badania diagnostyczne, jeśli będzie to konieczne.

W czym pomoże ci lekarz specjalista?

Doktor Dorota Miętkiewska-Leszniewska zajmuje się kompleksową diagnostyką oraz leczeniem dzieci i dorosłych w przypadku wystąpienia problemów laryngologicznych i otolaryngologicznych. Specjalistka pomaga poprzez leczenie zachowawcze i operacyjne pacjentom borykającym się z chrapaniem i bezdechem sennym. Do dr n. med. Doroty Miętkiewskiej-Leszniewskiej zgłaszają się pacjenci cierpiący na ostre, przewlekłe lub nawracające bóle gardła, krtani, uszu oraz zatok, a także osoby, które podejrzewają u siebie niedosłuch.

Lekarz wykonuje także takie zabiegi, jak drenaż ucha, udrażnianie nosa i zatok przynosowych, plastyka przegrody nosowej, małżowin przynosowych dolnych czy gardła środkowego. Zabiegi wykonywane są przy wyraźnym wskazaniu medycznym. Specjalista na podstawie dokładnej diagnostyki jest w stanie określić źródło problemu oraz wdrożyć odpowiednie metody leczenia. Otolaryngolog zajmuje się także zabiegami dotyczącymi usuwania migdałków gardłowych i podniebiennych, polipów nosa oraz zatok przynosowych.

Specjalistka z 23-letnim stażem pracy w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, obecnie operuje na oddziale laryngologii Szpitala Powiatowego w Śremie. Wieloletnie doświadczenie onkologiczne, a także urazowe i chirurgiczne. Prowadzi także prywatną specjalistyczną praktykę lekarską.