Mycie włosów metodą OMO skutecznie odżywia i nawilża włosy oraz chroni je przed wysuszającym działaniem szamponu. Metoda ta składa się z trzech zupełnie nieskomplikowanych kroków. Sprawdza się zwłaszcza na włosach suchych, puszących się, zniszczonych i jest uwielbiana przez włosomaniaczki, które marzą o lśniących, zdrowych włosach. Zobacz, na czym polega metoda OMO i kto może ją stosować.

Na czym polega metoda OMO?

Skrót OMO oznacza trzy pielęgnacyjne kroki: O – odżywka, M – mycie, O – odżywka. Zgodnie z tą metodą najpierw nakładamy na włosy odżywkę, dopiero później myjemy je szamponem, a na koniec ponownie nakładamy odżywkę nawilżającą. W ten sposób chronimy włosy przed wysuszającym działaniem środków znajdujących się w szamponach. Wiele z nich ma bowiem w swoim składzie substancje, takie jak SLS czy SLES, które silnie wysuszają włosy i negatywnie wpływają na ich kondycję. Podczas mycia metodą OMO piana z szamponu spływa po włosach, na których jest odżywka i delikatnie je oczyszcza, nie wysuszając ich.

Metoda OMO – dla kogo będzie najlepsza?

Ten sposób pielęgnacji sprawdza się na wielu rodzajach włosów. Stosować go powinny zwłaszcza posiadaczki włosów średnio- i wysokoporowatych, a więc tych, których łuski są rozchylone. Mycie włosów metodą OMO ujarzmi suche, zniszczone, matowe włosy i zapobiegnie ich puszeniu czy plączeniu. Idealnie sprawdzi się na włosach kręconych, które często w dotyku i wyglądzie przypominają siano. Odżywi je, wydobędzie z nich blask, sprężystość i podkreśli skręt loków czy fal. Metoda OMO jest polecana również do pielęgnacji włosów farbowanych, rozjaśnianych, zmęczonych, przesuszonych codzienną stylizacją oraz licznymi zabiegami fryzjerskimi.

Mycie włosów metodą OMO krok po kroku

Metoda mycia włosów OMO składa się z trzech etapów. Do jej wykonania niezbędna jest dowolna odżywka bez silikonów, szampon do włosów i emolientowa odżywka lub maska nawilżająca. Poniżej znajduje się instrukcja, jak krok po kroku umyć włosy metodą OMO.

Krok 1. O – Odżywka

Na początku zwilż włosy ciepłą wodą, a następnie nałóż odżywkę na długość mniej więcej od ucha w dół. Odpowiednia będzie tutaj dowolna odżywka, np. taka, która nie do końca się sprawdziła, ale chcemy ją zużyć. W składzie powinna mieć substancje nawilżające i najlepiej, by nie zawierała silikonów. Odżywka na tym etapie ma zabezpieczyć włosy przed wysuszającym działaniem szamponu.

Krok 2. M – Mycie

Nie zmywając odżywki, umyj włosy szamponem. Produkt nałóż tylko na skórę głowy – włosy na długości umyje spływająca piana. Spłucz włosy letnią wodą.

Krok 3. O – Odżywka

Odciśnij włosy z nadmiaru wody i nałóż ponownie odżywkę albo maskę, tym razem o bogatszym składzie, najlepiej z emolientami. Silnie nawilżającą odżywkę zostaw na włosach kilka minut lub nieco dłużej, by wszystkie składniki odżywcze się dokładnie wchłonęły. Dla lepszego efektu można na głowę założyć foliowy czepek i okręcić ręcznikiem. Na koniec dokładnie spłucz włosy chłodną wodą.

Metodę OMO można stosować co jakiś czas (np. raz na tydzień) lub nawet podczas każdego mycia włosów. Warto przetestować ją na sobie i sprawdzić jak działa na włosy. Opcjonalnie można połączyć ją także z olejowaniem włosów. Przed ,,pierwszym O’’ nakłada się wtedy olej, a następnie odżywkę, która łatwiej zmyje tłuste pozostałości po oleju. Zabieg ten nazywamy emulgowaniem oleju.

Jak metoda OMO działa na włosy?

Korzyści ze stosowania metody OMO jest wiele. Przede wszystkim taki sposób mycia chroni włosy, a zwłaszcza końcówki przed wysuszeniem spowodowanym składnikami zawartymi w szamponie. Metoda OMO regeneruje, nawilża i odżywia nawet bardzo zniszczone włosy. Pomaga dodać blasku i zachować widoczny kolor włosom farbowanym, a rozjaśniane zabezpiecza przed przesuszeniem. Świetnie pielęgnuje włosy wysokoporowate, dodając im miękkości, witalności i blasku. Uodparnia też włosy na działanie różnych czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy wysokie lub niskie temperatury. Stosowana regularnie w widoczny sposób wpływa na kondycję włosów, które z czasem stają się zdrowsze, wzmocnione i bardziej lśniące. 

Zobacz też 8 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji włosów.