Muzyka nie tylko jest sposobem na umilenie czasu lub źródłem pasji. Szerokie zastosowanie ma również w różnego rodzaju terapiach, między innymi terapii słuchowej i metodzie Tomatisa. Ten szczególny rodzaj leczenia za pomocą określonych dźwięków okazuje się pomocny przy leczeniu wielu zaburzeń psycho-ruchowych u dzieci, jak i kłopotów związanych ze stresem u dorosłych.

Co to jest metoda Tomatisa?

Jest to forma terapii słuchowej, która została opracowana w latach 50. XX wieku przez dr. Alfreda Tomatisa. Chodzi o ćwiczenie uwagi słuchowej, z którą pacjent ma problem, poprzez słuchanie odpowiednio dobranej muzyki. Wspomniana uwaga słuchowa to między innymi:

  • umiejętność odbioru różnych częstotliwości dźwięków oraz dźwięków następujących zaraz po sobie,

  • umiejętność skupienia się na konkretnym źródle dźwięku i jego lokalizacji,

  • koordynacja wzrokowo-ruchowa,

  • brak nadwrażliwości na dźwięki oraz dotyk.

Twórca tej metody uważał, że jeżeli uchu, które uległo uszkodzeniu, umożliwi się znów prawidłowe słyszenie, to poprawi także jakość mowy w sposób szybki i nieświadomy.

Kiedy stosuje się metodę Tomatisa?

Taka forma leczenia zaburzeń uwagi słuchowej wspomaga inne rodzaje terapii, szczególnie u dzieci cierpiących na dysleksję, wady wymowy, autyzm, problemy emocjonalne, trudności w opanowaniu języka obcego. Sprawdza się także u osób dorosłych przy leczeniu bezsenności, depresji lub nerwic, a także u kobiet w ciąży może mieć wpływ na skrócenie czasu porodu. Jest także wskazana dla ludzi, których głos jest narzędziem w ich codziennej pracy. Taka metoda jest stosowana przez wielu psychologów oraz terapeutów, na przykład w Centrum AudioNeuroTerapii w Ćmiłowie.

Jak wygląda terapia metodą Tomatisa?

Przed rozpoczęciem terapii przeprowadza się badanie uwagi słuchowej, aby jak najlepiej dobrać ćwiczenia do stopnia zaburzeń oraz uzyskania pożądanych efektów. Leczenie za pomocą metody Tomatisa polega na słuchaniu zmodulowanej do różnych częstotliwości muzyki Mozarta lub chorałów gregoriańskich przez dwie godziny dziennie i składa się z kilku cykli. Pierwszy trwa 15 dni, zawiera najmniej 30 godzin muzyki. Następnie stosowana jest przerwa o długości 4-6 tygodni, a po niej kolejny cykl z 16 godzinami muzyki i spotkaniami co 6 lub 8 tygodni. Skuteczne wsparcie terapii słuchowej stanowią: terapia logopedyczna, treningi emisji głosu, śpiew oraz czytanie na głos. Istotne jest, aby podczas słuchania muzyki nie angażować się w czynności, które skupiają zmysł słuchu, wymagają mówienia lub wykorzystują mięśnie twarzy. Ćwiczenia można wykonywać podczas spotkania z konsultantem w specjalistycznym ośrodku lub w domu pod warunkiem wcześniejszej konsultacji ze specjalistą, który przygotuje do wypożyczenia urządzenie do treningu, tak zwane elektroniczne ucho.