Na zapalenie zatok szczególnie często choruje się jesienią i zimą. Sam przebieg choroby nie jest przyjemny, a jej zaawansowana forma można znacznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Postawieniem diagnozy, a także wdrożeniem leczenia zapalenia zatok zajmuje się laryngolog w prywatnym gabinecie otolaryngologicznym Piotr Jakubas. W treści artykułu przedstawiamy informacji o przyczynach i objawach tej choroby.

Zapalenie zatok — jakie są jego przyczyny?

Zapaleniem zatok określa się zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Choroba ma negatywny wpływ na jakość codziennego funkcjonowania, co można zaobserwować przez osłabienie, ból głowy, łzawienie z oczu i zaleganie wydzieliny w gardle. W przypadku nagłego pogłębienia objawów, a także przewlekłej lub stale nawracającej formy zapalenia, warto skontaktować się z lekarzem. Diagnozą oraz leczeniem zapalenia zatok zajmuje się lekarz laryngolog Piotr Jakubas Prywatny gabinet otolaryngologiczny.

Przyczynami zapalenia zatok mogą być zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, wśród których można wymienić osłabienie organizmu i odporności, dlatego tak ważne jest dbanie o system immunologiczny przez cały rok. Rozwój zapalenia zatok może także zapoczątkować zakażenie bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Większe prawdopodobieństwo choroby będzie dotyczyło osób, u których występują wady anatomiczne przegrody nosowej, przerost błony śluzowej zatok, a także choroba refluksowa, alergie i astma. Zapaleniu zatok sprzyja dym papierosowy, suche powietrze, nieprawidłowa higiena jamy ustnej i górnych dróg oddechowych, a nawet zanieczyszczenia środowiska. Ignorowanie objawów chorobowych, unikanie odnalezienia i wyleczenia przyczyn może skutkować przewlekłą formą choroby, a także poważnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Jak rozpoznać pierwsze objawy zapalenia zatok?

Jednym z najbardziej jednoznacznych objawów zapalenia zatok, odczuwalnych niemal od razu, jest charakterystyczny ból przypominający ucisk w twarzy. Z poważnymi i przewlekłymi formami zapalenia zatok można udać się do laryngologa Piotr Jakubas Prywatny gabinet otolaryngologiczny. Wśród najczęściej występujących symptomów choroby można wymienić:

  • zaleganie ropnej wydzieliny,

  • niedrożność nosa,

  • gorączkę,

  • łzawienie oczu.

Rozwój zapalenia zatok może wiązać się także z powiększeniem węzłów chłonnych i opuchnięciem powiek. Wszystkim tym objawom towarzyszy zwykle duże osłabienie, brak energii do rutynowego funkcjonowania i mocno odczuwalne pogorszenie komfortu życia. Warto pamiętać, by nie pozwalać na rozwój choroby, a rozpocząć leczenie po zaobserwowaniu pierwszych nieustępujących objawów. Lekarz po konsultacji może zlecić wykonanie innych badań, takich jak ocena stanu zatok przy pomocy specjalistycznego wziernika, a także tomografia komputerowa.