Elektroencefalografia (EEG) jest badaniem aktywności mózgu, wykonywanym w celu sprawdzenia stanu czynnościowego ośrodkowego układu nerwowego. Jest konieczne przy diagnozowaniu chorób, a także w przypadku urazów czaszkowo-mózgowych. Jest to badanie nieinwazyjne, lecz przynoszące wiele istotnych informacji o stanie zdrowia pacjenta. Warto więc je przeprowadzić, gdy zauważamy u siebie niepokojące objawy związane z funkcjonowaniem układu nerwowego. Na czym dokładnie polega elektroencefalografia?

Wskazania do wykonania badania EEG głowy

Na przeprowadzenie elektroencefalografii powinniśmy zdecydować się w przypadku wystąpienia zaburzeń neurologicznych. Niepokojącymi objawami są m.in. przewlekłe bóle głowy, trudności z koncentracją czy chwilowe utraty świadomości. Wpływają na to również przebyte choroby, na przykład nowotworowe, oraz urazy mechaniczne głowy. Ponadto badanie EEG jest konieczne w celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy padaczki. U dzieci wskazaniem do wykonania tego badania jest opóźniony rozwój psychoruchowy – m.in. opóźnienie mowy, problemy z przyswajaniem nowych informacji. 

Przebieg elektroencefalografii

Przed wizytą nie należy przyjmować leków pobudzających lub uspokajających. Powinno się powstrzymać od picia alkoholu bądź wszelkich napojów zawierających kofeinę. Pacjent podczas badania znajduje się w pozycji siedzącej lub leżącej. Na jego głowę zakładany jest specjalny czepek oraz elektrody, zabezpieczone żelem. Następnie pacjent wykonuje czynności, których celem jest pobudzenie mózgu, na przykład szybkie mruganie oczami lub intensywne oddychanie. Elektrody wówczas rejestrują prądy czynnościowe, wytwarzane przez komórki nerwowe. Na zapis wyniku składają się fale i rytmy, posiadające różną częstotliwość i amplitudę. 

Gdzie wykonać badanie EEG głowy?

Elektroencefalografia nie jest tak powszechnym i łatwo dostępnym badaniem. Możemy wykonać je w ramach NFZ - w placówce, z której dostaliśmy skierowanie. Zwykle skierowanie wystawiane jest przez lekarza specjalistę neurologii, niekiedy również przez psychiatrę. Robiąc badanie EGG prywatnie, na przykład w Centrum Medycznym Im. Jana Kazimierza Nowaka s.c., nie potrzebujemy skierowania. Mamy również możliwość wyboru gabinetu, z którego usług chcemy skorzystać. Jest to także optymalne rozwiązanie, gdy zależy nam na czasie – pamiętajmy, że w przypadku schorzeń układu nerwowego, nie należy zwlekać.