Zostając rodzicami i wybierając pediatrę dla swojego maluszka stajecie przed trudnym wyzwaniem. Jak wiadomo wizyty lekarskie są trudne i stresujące nie tylko dla dziecka, ale także dla was. Dlatego szukając pediatry, znajdź specjalistę, który cieszy się dobrymi opiniami wśród rodziców małych pacjentów, jest doświadczony, rzeczowy i konkretny oraz traktuje dzieci z należytym szacunkiem i uśmiechem.

Co jest istotne przy wyborze pediatry?

Aby wizyty w poradni nie były złem koniecznym najlepiej wybrać lekarza, który potrafi uspokoić opiekunów, nawiązać z nimi i ich dzieckiem nić porozumienia, potrafi sprawić, że przebieg spotkania w przychodni nie będzie taki straszny. A przede wszystkim będą go cechować empatia oraz fachowa wiedza. Ważne są też dobre opinie o lekarzu oraz samej poradni, które pozwolą wam wybrać odpowiednie miejsce i specjalistę. Takimi może pochwalić się Silva Przychodnia Zespołu Lekarza Rodzinnego, gdzie poza opieką pediatryczną oferowane są specjalistyczne badania diagnostyczne, analizy medyczne czy rehabilitacja.

Wybierając pediatrę zwróćcie uwagę na to, jak odnosi się do noworodka czy do starszego dziecka, czy potrafi uspokoić płaczącego malucha i czy odnosi się do dziecka z szacunkiem. Lekarz powinien być skupiony na swojej pracy, kojarzyć i łączyć fakty oraz wyciągać wnioski, które są pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy. Dobry pediatra nie będzie bagatelizował, czy też ignorował waszych sugestii. Wręcz przeciwnie. Do tego powinien w rzeczowy sposób wszystko wytłumaczyć i odpowiadać na wasze pytania. Bardzo ważna jest umiejętność przewidywania – np. wytłumaczenie rodzicom, ze po szczepieniu mogą pojawić się u dziecka skutki uboczne w postaci rozdrażnienia, gorączki czy wysypki.

Oczywiście ważnym punktem na liście w trakcie poszukiwań przychodni, jest jej lokalizacja. Nie mniej nie powinien być to najistotniejszy aspekt. Kluczowy jest czas oczekiwania na wizytę, ale też czas samej wizyty. Jeśli macie malutkie dzieci zwróćcie uwagę na obecność przewijaków, umywalek i toalet. Ważne też, by znalazło się miejsce dla mam karmiących, a także kącik dziecięcy, w którym maluchy będą mogły umilić sobie czas oczekiwania na wizytę. Dobrym rozwiązaniem są osobne wejścia do poradni dzieci zdrowych i chorych.

Pierwsze wizyty u pediatry

Na pierwszą wizytę u pediatry dobrze przyjść przygotowanym. Nie zapomnijcie o książeczce zdrowia dziecka. Weźcie też z sobą zapisane na kartce pytania, jakie chcecie zadać lekarzowi, oraz notatnik, by zapisać porady i wskazówki, jakie zostaną wam udzielone. Przyda się zapasowe ubranko, jednorazowe pieluszki, jak również pieluchy flanelowe i tetrowe, które kładzie się na kozetce i na wadze przed badaniem dziecka. W okresie 1-2 miesiąca życia zgłoście się z maluszkiem na wizytę patronażową, która ma na celu ocenę rozwoju dziecka. Lekarz sprawdzi wzrok i słuch, stan skóry i stawów biodrowych, zbada napięcie mięśniowe, zważy i zmierzy dziecko, po czym wykona szczepienie przeciw WZW B, tężcowi, błonicy, krztuścowi. Podczas tej wizyty warto omówić z pediatrą kalendarz szczepień oraz konsultacji lekarskich, jak też wszystko to, co wam, jako świeżo upieczonym rodzicom, nie daje spokoju. Lekarz powinien wyjaśnić na czym polega profilaktyka krzywicy i innych schorzeń, doradzić jak postępować w przypadku ulewania, niestrawności i pojawienia się kolki. Przekaże wam informacje dotyczące zasad prawidłowego żywienia noworodka i niemowlęcia oraz jego właściwej pielęgnacji (kąpieli, ubioru, temperatury w pomieszczeniach). Lekarz podpowie także jak zorganizować dzień małego dziecka w zakresie snu, spacerów, zabawy i czasu na posiłki.

Wizyta u lekarza z chorym dzieckiem

Wizyta z chorym dzieckiem wygląda nieco inaczej niż ze zdrowym. Pediatra na początku spotkania przeprowadza wywiad medyczny, podczas którego pyta o dolegliwości dziecka, czas ich trwania oraz o podane dziecku leki. Dobrze jest zapisać ich nazwy albo zabrać ze sobą opakowania, jeśli nie jesteście pewni, że je zapamiętacie. Potem, za pomocą stetoskopu, bada malucha pod kątem zmian w oskrzelach, płucach i sercu. Ogląda gardło, zajrzy w uszy i bada węzły chłonne. Na koniec stawia diagnozę albo wypisuje skierowanie na dodatkowe badania specjalistyczne.