Kolonoskopia to ważna procedura diagnostyczna wykorzystywana w profilaktyce raka jelita grubego. Wskazaniem do jej wykonania są między innymi częste biegunki lub zaparcia o niewyjaśnionej przyczynie, zmiany rytmu wypróżnień czy  krwawienia z przewodu pokarmowego.  Jak przebiega wspomniane badanie? Co zrobić, by się do niego przygotować? Te kwestie wyjaśnia dr. n. med. Ryszard Piasecki prowadzący Indywidualną Praktykę Lekarską w Zamościu.

Jak wygląda kolonoskopia w praktyce?

Po wejściu do gabinetu pacjent zakłada specjalne jednorazowe ubranie. Następnie kładzie się na boku, a lekarz smaruje okolice odbytu żelem znieczulającym i wprowadza do organizmu cienką, giętką rurę z kamerą na końcu. Przesuwa ją po kolejnych odcinkach jelita grubego i ogląda narząd na monitorze. Powietrze wpompowywane do okrężnicy zapewnia lepszą widoczność poszczególnych powierzchni. Specjalista jest w stanie ocenić stan tkanek i wykryć ewentualne odchylenia od normy, na przykład obecność owrzodzeń czy polipów. 

Opisywane badanie pozwala jednak nie tylko na diagnostykę układu pokarmowego. Podczas kolonoskopii można pobrać fragment zmienionej tkanki do analizy histopatologicznej, udrożnić jelito, wyciąć obecną w nim narośl, zatamować krwawienie itp. Cała procedura trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut, choć wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Co zrobić przed badaniem?

Przygotowanie do kolonoskopii to bardzo ważny i wieloetapowy proces. Jego nadrzędnym celem jest  odpowiednie oczyszczenie jelita. Co dokładnie zrobić? 

  • Na tydzień przed planowanym badaniem należy zaprzestać przyjmowania preparatów z żelazem i wyłączyć z jadłospisu pełnoziarniste pieczywo, musli, a także owoce zawierające pestki. 

  • Na 72 godziny przed kolonoskopią pacjenta obowiązuje dieta płynna bazująca przede wszystkim na produktach, takich jak: jogurty, kefiry, buliony czy rzadkie zupy typu krem. Nie zaleca się spożywania ziemniaków, mięsa lub chleba. Nie wolno też pić alkoholu.

  • W dniu poprzedzającym badanie trzeba zażyć środek przeczyszczający przepisany przez lekarza w zaleconych wcześniej dawkach. Przyjmowanie wspomnianego preparatu wiąże się z koniecznością częstego wypróżniania. Mogą pojawić się gazy i biegunki. Konieczne jest również nawadnianie organizmu.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że osoby po 50 roku życia powinny poddawać się kolonoskopii regularnie (średnio co 10 lat). Można ją wykonać m.in. w gabinecie dr. n. med. Ryszarda Piaseckiego. który prowadzi Indywidualną Praktykę Lekarską w Zamościu. Przywołany lekarz przeprowadza również endoskopię, anoskopię, gastroskopię, badania ultrasonograficzne czy endosonograficzne.